Reklama

Policja

Jeden z najbardziej poszukiwanych Polaków wpadł w Holandii. Ma na koncie podwójne zabójstwo

fot. europol.europa.eu
fot. europol.europa.eu

W wyniku współpracy polskiej i niderlandzkiej Policji zatrzymany został Rafała P., ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania i czerwoną notą Interpolu za podwójne zabójstwo i podpalenie kamienicy w Będzinie. Mężczyzna poszukiwany przez śląskich „łowców głów” był na liście najgroźniejszych przestępców w całej Europie. Aktualnie czeka na ekstradycję do Polski.

Reklama

Rafał P. był jednym z trzech Polaków, którzy znaleźli się na liście najgroźniejszych przestępców w całej Europie w ramach kampanii Europolu i ENFAST „EU Most Wanted 2023”. Mężczyzna miał między 31 grudnia 2005 roku a 2 stycznia 2006 roku zamordować dozorcę oraz właścicielkę kamienicy w Będzinie, za co został skazany w 2019 roku na dożywocie.

„Następnie zbiegł z kraju i zaczął ukrywać się poza granicami RP. Dlatego też Sąd Okręgowy w Katowicach wydał za mężczyzną list gończy, Europejski Nakaz Aresztowania oraz czerwoną notę Interpol” – przypomniała Komenda Główna Policji. Dodano przy tym, że poszukiwaniem Rafała P. najpierw zajmowali się będzińscy policjanci, jednak z uwagi na powagę sprawy, „poszukiwania przejęte zostały przez policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach”.

Czytaj też

W wyniku śledztwa śląskich „łowców głów” okazało się, że mężczyzna przed polskim wymiarem sprawiedliwości ukrywa się w Holandii. „O fakcie tym, poinformowani zostali przedstawiciele holenderskiej jednostki ENFAST (Europejska Sieć Współpracy Policyjnej zajmująca się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców poszukiwanych międzynarodowo – przyp. red.), którzy natychmiastowo zaangażowali się w poszukiwania Rafała P. na terytorium ich kraju. Wyspecjalizowany w lokalizowaniu najbardziej poszukiwanych przestępców zespół poszukiwań zaczął weryfikować informacje uzyskane od polskich kolegów. Poszukiwany był bardzo ostrożny i stosował różne metody, aby uniknąć zasądzonej przez polski sąd kary pozbawienia wolności” – podała KGP.

Reklama

Jak informuje KGP udało się ustalić dokładne miejsce, gdzie ukrywał się Rafał P. „Dynamiczne zatrzymanie przy wsparciu kontrterrorystów przeprowadzone zostało w 3 lutego tuż po godz. 7 rano, w jednym z domów w miejscowości Schijndel, w prowincji Brabancja Północna, w Holandii. Rafał P. podczas zatrzymania posłużył się innymi danymi osobowymi, jednak to nie zmyliło policjantów holenderskich, którzy potwierdzili jego prawdziwą tożsamość” – dodała Komenda Główna Policji.

Czytaj też

Rafał P. aktualnie oczekuje w areszcie na ekstradycję do Polski. Oprócz niego na liście „EU Most Wanted 2023” znalazł się Jacek Jaworek, który podejrzany jest o zabójstwo trzech osób. Według śledczych Jaworek, w lipcu 2021 roku miał zastrzelić swojego brata, jego żonę oraz ich syna. Kolejnym poszukiwanym jest Kamil Żyła, który pod koniec marca 2022 roku miał zabić dziennikarza w Chorzowie.

Reklama

Kampania EU Most Wanted została uruchomiona w styczniu 2016 roku. Od tamtego czasu na stronie internetowej zamieszczono listę 408 profili uciekinierów. 146 z nich wpadło już w ręce policji.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze