Reklama

Policja

Gen. insp. Szymczyk: sprawą podpalenia w Zamościu zajmuje się specjalna grupa [WIDEO]

Fot. Komenda Miejska Policji w Zamościu
Fot. Komenda Miejska Policji w Zamościu

Poleciłem Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Lublinie powołanie specjalnej grupy operacyjno-dochodzeniowej, która już zajmuje się sprawą podpalenia stacji epidemiologicznej i punktu szczepień w Zamościu - poinformował w poniedziałek Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Jak ocenił szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, „można to podsumować jednym stwierdzeniem: doszło do aktu terroru, aktu terroru, który jest skierowany nie tylko wobec tych osób, które pracują w powiatowej inspekcji (sanitarnej), ale to jest akt terroru wobec państwa”. Minister podjął również decyzję, że osoba, która pomoże złapać sprawcę otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Podczas poniedziałkowego briefingu poświęconego zwiększaniu bezpieczeństwa na polskich drogach premier Mateusz Morawiecki poinformował o podpaleniu stacji epidemiologicznej i punktu szczepień w Zamościu. Do sprawy odniósł się obecny na briefingu Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. "Poleciłem Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Lublinie powołanie specjalnej grupy operacyjno-dochodzeniowej, która już zajmuje się tą sprawą" - podkreślił Komendant Główny Policji. Złożona z funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

"Mamy zabezpieczone monitoringi. Prowadzimy bardzo intensywne czynności zmierzające do spersonalizowania, ustalenia i zatrzymania sprawcy tego niezwykle bulwersującego, bandyckiego ataku" - dodał gen. insp. Jarosław Szymczyk. Osoby, które rozpoznają mężczyznę na publikowanym nagraniu lub posiadają istotne informacje na temat tego przestępstwa, proszone są o kontakt z Policją.

Rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie kom. Andrzej Fijołek powiedział, że do pożarów doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Najpierw ogień pojawił się w mobilnym punkcie szczepień, ustawionym na Rynku Solnym w Zamościu, a potem w budynku powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej przy ulicy Peowiaków. "Według wstępnych ustaleń sprawca wybił tam szybę w podpiwniczeniu i podpalił wnętrze" – powiedział Fijołek. Zaznaczył, że w pożarach nikt nie ucierpiał.

Jak podał Fijołek, według wstępnych ustaleń policji sprawcą może być mężczyzna, który uciekł jeszcze przed przyjazdem służb, jechał na rowerze. "Apelujemy do ewentualnych świadków, aby przekazali informacje policji, można to zrobić anonimowo" – zaznaczył rzecznik.

Rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka powiedziała, że trwa szacowanie strat. "Najbardziej ucierpiało wnętrze kontenera czyli wyposażenie ze względu na zadymienie, najprawdopodobniej zniszczeniu uległy też szczepionki, które znajdowały się w lodówce" – wyjaśniła Strzępka.

Zero tolerancji

We wpisie na Facebooku Mateusz Morawiecki podkreślił, że zeszłej nocy w Zamościu doszło do "bandyckiego aktu wandalizmu i przemocy, w którym sprawca podpalił Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz punkt szczepień". "Będziemy działać stanowczo i z całą mocą aparatu państwa polskiego. Oznacza to zero tolerancji dla przypadków przemocy i osób popełniających przestępstwa różnego rodzaju motywowane rzekomym <<zagrożeniem szczepieniami>>" - napisał. Premier podkreślił, że polski rząd "nigdy nie szczędził sił i środków na jak najbardziej transparentną i rzetelną kampanię związaną z naszymi planami szczepień i ich bezpieczeństwem". "Doradzają nam najlepsi polscy eksperci, a wzorujemy się na światowych autorytetach w dziedzinie medyny" - wskazał.

"Od czasu wybuchu epidemii Covid-19 wielokrotnie podkreślałem, jak ważna jest właściwa edukacja i polityka informacyjna w kwestii szczepień, i jak niebezpieczne są dezinformacja i fake newsy rozsiewane przez różnego rodzaju strony antyszczepionkowe, pseudonaukowców, czy też agencje i służby obcych państw" - napisał Mateusz Morawiecki. "Za przykład niech posłużą wydarzenia z Francji, gdzie dziennikarze powiązali kampanię dezinformacji o szczepionkach z rosyjską agencją PR, afera z łapówką dla znanego brytyjskiego <<antyszczepionkowca>> lub ustalenia amerykańskie, gdzie okazało się, że za większość fałszywych informacji odnośnie szczepionek w internecie odpowiada zaledwie 12 osób" - dodał.

"Podkreślam z całą mocą - osobisty sprzeciw wobec szczepień nie może być podstawą do usprawiedliwiania, pochwalania i inspirowania działalności osób, które niszczą punkty szczepień, atakują lekarzy, wdzierają się na oddziały szpitalne czy obrażają urzędników działających dla dobra wspólnego i zdrowia Polaków. Walczmy z wirusem a nie ze sobą nawzajem!" - czytamy. Do wpisu premier dołączył infografikę informującą o tym, dlaczego warto się zaszczepić oraz jak można to zrobić. "Szczepionka to najbardziej skuteczna metoda, która chroni przed zakażeniem. Dzięki szczepieniom na świecie udało się całkowicie wyeliminować lub znacząco ograniczyć wiele śmiertelnych chorób" - zaznaczono.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek podjął decyzję, że osoba, która pomoże złapać sprawcę podpalenia stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz punktu szczepień w Zamościu otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł. "We współpracy z policją taką nagrodę przyznam i chciałem zachęcić wszystkich, którzy mają jakiekolwiek informacje dotyczące wczorajszych czy dzisiejszych bardziej incydentów o przekazywanie informacji do policji" – powiedział Niedzielski.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama