Reklama

Policja

Czy Policja jest gotowa na wojnę? [WIDEO]

Autor. Podlaska Policja

W czasie regularnego konfliktu zbrojnego, policyjni specjalsi walczą ramię w ramię z żołnierzami. Pokazuje to doświadczenie z rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Czy polscy kontrterroryści są przygotowani do zadań, jakie wykonują dziś ich koledzy z Ukrainy? Jak mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl – podczas V edycji Defence24 Day, European Defence Days – dr Michał Stępiński, były dyrektor Biura Operacji Antyterrorystycznych Policji KGP, potrzebne są zmiany systemowe, bo o ile przepisy przewidują wykorzystanie wojska do zadań policyjnych, o tyle działanie Policji w innym niż ustawowo przewidzianym charakterze jest zupełnie nieunormowane. Były szef BOA dodaje jednak, że choć Policja to nie wojsko, to wyszkolenie i przygotowanie „nie jest aż tak odmienne, ażeby nie mogło być wykorzystywane komplementarnie”. Dr Stępiński podkreśla, że „należy tworzyć system, który umożliwi wykorzystanie potencjału wszelkich zasobów naszego państwa do działa obronnych, a więc również potencjału jednostek niewojskowych”, i to nie tylko policyjnych specjalsów. Jednak, dodaje, „dużo pracy przed nami, by ten system militarny i niemilitarny potrafiły prawdę sprawnie działać w warunkach zagrożenia zbrojnego”.

Reklama

Dr Michał Stępiński - w latach 1990-2016 funkcjonariusz Policji, pełnił służbę w jednostkach antyterrorystycznych Policji m.in. jako dowódca Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Łodzi oraz dyrektor Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Zakończył służbę w stopniu inspektora Policji. W latach 2012-2016 odpowiedzialny za zabezpieczenie kontrterrorystyczne kraju.

Reklama

Wielokrotnie dowodził działaniami bojowymi jednostek antyterrorystycznych polskiej Policji. W latach 2012-2015 przedstawiciel polskiej Policji w platformie współpracy ATLAS skupiającej dowódców centralnych jednostek kontrterrorystycznych państw UE. Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu, specjalizujący się w podejmowaniu decyzji w sytuacjach kryzysowych oraz rozwiązaniach systemowych w bezpieczeństwie. Od 2021 roku Vice Prezes Stowarzyszenia Ekspertów Bezpieczeństwa RP. Ekspert ds. bezpieczeństwa Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. MiP

    Przeszkolenie z obsługi granatnika już mają ? 🤣

  2. Stańczyk

    Panowie... nie kompromitujcie się tą rozmową.

  3. MiP

    Komediant Główny Policji pokazał w swoim biurze że jest gotowy na wojnę 🤣🤣

Reklama