Reklama

Policja

CBŚP przejmuje materiały wybuchowe

Fot. CBŚP
Fot. CBŚP

Przejęcie 25 kg mieszanin wybuchowych oraz 1 litr płynnego materiału wybuchowego, a także 110 kg oraz 17 litrów substancji mogących posłużyć do wytwarzania materiałów pirotechnicznych, jak również 14 samodziałowych urządzeń wybuchowych, to efekt ostatnich działań CBŚP - informuje formcja. W akcji, w której wzięło udział ponad 100 policjantów CBŚP, wsparcia udzielili funkcjonariusze ABW, a także eksperci z CLKP oraz laboratoriów kryminalistycznych, jak również policyjni minerzy-pirotechnicy oraz technicy kryminalistyki z komend wojewódzkich.

Policjanci z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z funkcjonariuszami z zarządów terenowych CBŚP, przeprowadzili kolejną akcję i sprawdzili kilkanaście osób, które mogły nielegalnie wytwarzać mieszaniny pirotechniczne i posiadać prekursory materiałów wybuchowych.

W działania zaangażowanych było ponad 100 funkcjonariuszy. Przeszukano 23 posesje oraz lokale mieszkalne, na terenie województw: podkarpackiego, śląskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego, małopolskiego, łódzkiego, podlaskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. W akcji policjantów CBŚP wspierali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także eksperci z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, jak również laboratoriów kryminalistycznych oraz policyjni minerzy-pirotechnicy i technicy kryminalistyki z komend wojewódzkich. W działaniach został wykorzystany specjalistyczny sprzęt używany przez pirotechników CBŚP, m.in. pojazd służący do transportu materiałów niebezpiecznych, a także analizatory materiałów wybuchowych.

Podczas akcji funkcjonariusze przejęli 25 kg gotowych mieszanin wybuchowych oraz 1 litr płynnego materiału wybuchowego. Zabezpieczono także 110 kg substancji mogących posłużyć do wytwarzania materiałów pirotechnicznych oraz 17 litrów takich substancji, jak również 14 samodziałowych urządzeń wybuchowych.

Zabezpieczone w trakcie działań substancje chemiczne zostaną poddane szczegółowym badaniom przez biegłych. W przypadku wydania przez nich opinii, że są to materiały wybuchowe lub prekursory materiałów wybuchowych, których posiadanie jest zabronione, osobom u których je zabezpieczono może grozić odpowiedzialność karna z art. 164 i 171 Kodeksu Karnego, a także z art. 12 Ustawy o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych. Za te przestępstwa może grozić do 8 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Komentarze

    Reklama