Reklama

Policja

"BOA" skorzystało z rezerw strategicznych. Setki nowych gogli dla kontrterrorystów

gogle noktowizyjne boa
Autor. policja.pl

Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA” otrzymał kilkaset sztuk gogli noktowizyjnych. Sprzęt nie trafił jednak, co ciekawe, do policjantów w wyniku przeprowadzonego przez formację postępowania. Przekazała go, na podstawie decyzji premiera, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Reklama

350 sztuk gogli noktowizyjnych (model ACTinBlack DTNVS-14-LWT40D-XW3240A i model ACTinBlack DTNVS-14-LWT40D-XW3040AP) przekazano Komendzie Głównej Policji 23 czerwca, na podstawie decyzji premiera Mateusza Morawieckiego wydanej na początku miesiąca. Wyposażenie trafi do Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", który po raz pierwszy skorzystał z tego typu trybu pozyskiwania sprzętu. Zakup był na tyle znaczący dla formacji, że na uroczystym przekazaniu wyposażenia pojawił się zarówno szef policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, a także szef RARS Michał Kuczmierowski oraz - oczywiście - dowódca kontrterrorystów insp. Dariusz Zięba.

Reklama
Jako elitarne oddziały polskiej Policji macie najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne zadania o najwyższym poziomie zagrożenia. Z całą pewnością obowiązkiem kierownictwa polskiej Policji jest zrobić wszystko, aby zapewnić wam jak najwyższy poziom bezpieczeństwa w realizacji tych zadań. Dzisiejszy dzień to kolejny krok w tym kierunku.
gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji
Reklama

Gogle noktowizyjne ACTinBlack (ACT) DTNVS to wprowadzona w grudniu 2020 r. nowa generacja optoelektroniki. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami (83x104x108 mm) oraz niską masą (441-510 g). Korpusy okularów wykonane są ze wzmocnionego poliwęglanu. Do wyposażenia standardowego gogli DTNVS należy dioda podczerwieni do podświetlania ze wskaźnikiem włączenia w polu widzenia użytkownika i wskaźnikiem niskiego poziomu baterii, również widocznym w okularze. Do zasilania DTNVS wykorzystywana jest popularna bateria CR123A, która wystarcza na minimum 25 godz. działania (gogle wyłączają się automatycznie po ich podniesieniu).

Czytaj też

Jak podkreśla policja, gogle noktowizyjne będą wykorzystywane w pełnym spektrum działań bojowych w warunkach całkowitej ciemności, nocnych, ograniczonej widoczności oraz w zmiennych warunkach oświetleniowych w zróżnicowanym środowisku taktycznym zarówno w pomieszczeniach jak i obiektach, w terenie otwartym, akwenach oraz w terenie zurbanizowanym i terenach leśnych, w każdych warunkach pogodowych. Sprzęt wykorzystywany będzie również w trakcie działań z użyciem śmigłowców wielozadaniowych.

W zestawie razem z goglami dołączone są nakładki termowizyjne Jerry-C5, co - jak podkreśla formacja - otwiera nowe możliwości dla operatorów "BOA". Nakładki termowizyjne wyłapują ciepło, dzięki czemu użytkownik w połączeniu z urządzeniem noktowizyjnym jest w stanie zobaczyć sylwetkę człowieka nawet w miejscach, w których nie jest w stanie go zobaczyć z użyciem gogli noktowizyjnych. To w przypadku noktowizji użytkowanej dotychczas w "BOA" nowa możliwość, dzięki której policyjni kontrterroryści będą mogli wykonywać szersze spektrum zadań.

Reklama

Komentarze

    Reklama