Reklama

Policja

Amunicja do karabinków dla policyjnych specjalsów

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Do końca roku policjanci mają otrzymać kolejną partię amunicji do karabinków HK416 oraz G-36 kal. 5,56 x45 mm. Tym razem, Policja zamierza kupić w sumie 95 tys. sztuk amunicji. Większość stanowić będzie amunicja z pociskiem tzw. łamliwym (Frangible).

Komenda Główna Policji zamierza kupić 95 tys. sztuk amunicji kalibru 5,56 x45 mm. Cały przetarg został podzielony na dwa zadania. W ramach pierwszego dąży się do pozyskania 70 tys. sztuk amunicji pośredniej kal. 5,56 x45 mm NATO z pociskiem tzw. łamliwym, a więc typu Frangible, a w drugiej części mowa jest o 25 tys. sztuk amunicji pośredniej kal. 5,56 x45 mm, ale w tym przypadku z pociskiem GDSP (ang. Gold Dot Soft Point). W obu przypadkach amunicja ma trafić do funkcjonariuszy jeszcze do 16 grudnia bieżącego roku.

Nim to nastąpi, 30 września mamy poznać złożone w przetargu oferty. Również w obu przypadkach przy ich ocenie pod uwagę brane będzie kryterium ceny (stanowi 80 proc.) oraz okresu udzielonej gwarancji (stanowi 20 proc.). W przypadku tego ostatniego, minimalny okres gwarancji to 24 miesiące, a najwyżej będą punktowane te oferty, które zakładają minimum 48 miesięczny okres gwarancji.

Przypomnieć należy, że amunicja kal. 5,56 x45 mm jest w Policji stosowana w  przede wszystkim do karabinków HK416 oraz G-36, produkowanych przez niemiecką firmę Heckler&Koch. Jeśli chodzi o amunicję z pociskiem typu Frangible, a więc łamliwym, mowa jest o pocisku bezpłaszczowym (spiek sproszkowanej miedzi i polimeru) o masie 2,60-3,66 g. Zaś w przypadku GDSP masa pocisku wynosić ma 4,15 g (±0,1 g), zawartego w łusce z mosiądzu niklowanego.

Warto też przypomnieć, że Policja jest już po otwarciu ofert w innym przetargu, który również obejmuje amunicję kal. 5,56 x45 mm z pociskami typu Frangible w liczbie przynajmniej 200 tys. sztuk. 

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze