Reklama

„Podwyżki już nastąpiły”. Wiceszef MSWiA o nowym programie modernizacyjnym

Autor. MSWiA

Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek pytany o to, czy w ramach nowej ustawy modernizacyjnej przewidziano środki na podwyżki dla funkcjonariuszy, nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Podkreślił natomiast, że podwyżki miały miejsce w ubiegłym roku, a obecnie resort wprowadza świadczenie mieszkaniowe. Z zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska 13 miliardów złotych na program modernizacji – jak zaznaczył wiceszef MSWiA – większość środków ma zostać przeznaczona na inwestycje rzeczowe, m.in. budowę komend i zakup sprzętu.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji był gościem na antenie RMF FM. Podczas rozmowy Czesław Mroczek został m.in. zapytany o to, czy w ramach nowej ustawy modernizacyjnej znajdą się również środki na podwyżki. „Jeżeli chodzi o podwyżki, to one już nastąpiły. W ubiegłym roku mieliśmy znaczącą, 20-procentową podwyżkę” – podkreślił Mroczek.

Reklama

Dopytywany, czy podwyżki są także przewidziane w ramach zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska 13 miliardów złotych, wiceszef MSWiA powtórzył, że „podwyżki już nastąpiły”. „Oprócz podwyżek wprowadzamy obecnie świadczenie mieszkaniowe. To istotne wsparcie, które ma pomóc funkcjonariuszom w zabezpieczeniu ich potrzeb mieszkaniowych” – zaznaczył.

„Jesteśmy obecnie w trakcie procedury uchwalania tych ustaw. Niezależnie od tego, kiedy ten proces się zakończy, wypłaty rozpoczną się od 1 lipca. Tak jak zostało zapowiedziane, tak zostanie zrealizowane” – zapowiedział.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że w ramach świadczenia mieszkaniowego każdy funkcjonariusz co miesiąc otrzyma dodatek do pensji w wysokości od 900 do 1800 złotych, w zależności od miejsca pełnienia służby. „Ta różnica wynika z cen mieszkań. Tam, gdzie wynajem mieszkania jest droższy – na przykład w Warszawie – świadczenie będzie wyższe” – wyjaśnił.

    Poinformował również, że resort pracuje obecnie nad programem modernizacji. „To przede wszystkim działania rzeczowe, ukierunkowane na poprawę warunków służby, w tym budowę komend powiatowych Policji i Straży Pożarnej” – wskazał. Jak dodał, ponad 10 miliardów złotych z zapowiadanych 13 miliardów zostanie przeznaczone na wydatki rzeczowe: inwestycje budowlane, zakup sprzętu, odnowienie środków transportu.

    „Oprócz tego będziemy inwestować w infrastrukturę – w 140 nowych obiektów. W większości będą to nowe komendy powiatowe Policji i Straży Pożarnej, ale również inwestycje w Straż Graniczną” – dodał Czesław Mroczek.

    Związkowcy zaniepokojeni

    Wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Bartłomiej Mickiewicz w rozmowie poinformował, że związki zawodowe służb mundurowych są zaniepokojone opóźnieniami w publikacji zapowiedzianych przez MSWiA projektów ustaw, które znalazły się w podpisanym w marcu porozumieniu. Wśród zapisów w dokumencie znalazły się m.in. kwestie zapowiadanego świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy i planu modernizacji służb.

    Reklama

    „Żebyśmy nie zostali źle zrozumiani czy oskarżeni o działania polityczne, postanowiliśmy zwołać jeszcze jedno posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ »Solidarność« na 22 maja. Na to posiedzenie zaprosiliśmy pozostałe związki zawodowe i mamy wstępne deklaracje, że ich przedstawiciele się pojawią. Zaproszenie otrzymali także minister spraw wewnętrznych, minister sprawiedliwości, który jest odpowiedzialny za służbę więzienną, i minister finansów” – przekazał Mickiewicz.

    Mickiewicz wyraził nadzieję, że przedstawiciele resortów przedstawią konkretne informacje dotyczące realizacji zapisów porozumienia. „Jeżeli minister się nie pojawi, albo co gorsza, te informacje, które minister przekaże, okażą się niesatysfakcjonujące, to niestety będziemy musieli przejść do działania” – dodał.

      Czwartkowe spotkanie będzie drugim w tym miesiącu. Wcześniejsze rozmowy przedstawicieli związków zawodowych z wiceministrami Czesławem Mroczkiem i Wiesławem Szczepańskim oraz kierownictwem departamentów Budżetu i Porządku Publicznego odbyło się 8 maja. Poruszono podczas niego niedotrzymanie terminów przedstawienia projektu modernizacji na lata 2026-2029, Karty Rodziny Mundurowej oraz opóźnienia w procedowaniu projektu ustawy wprowadzającej dla funkcjonariuszy świadczenie mieszkaniowe.

      „Już kilkukrotnie różne terminy i różne deklaracje padały i terminy były przesuwane. Kilkukrotnie była taka sytuacja, że my, biorąc pod uwagę dobrą wolę ministerstwa i wystąpienie komplikacji na poziomie rządowym, zgadzaliśmy się na przesuwanie tych terminów. Mam nadzieję, że wreszcie przejdziemy od deklaracji do realizacji” – powiedział Mickiewicz.

      Reklama
      Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
      WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze
      Reklama

      Komentarze

        Reklama