Reklama

Służby Mundurowe

Minister Witek zapowiada "inwestycje w kapitał ludzki"

Fot. MSWiA, Twitter
Fot. MSWiA, Twitter

W trzecim etapie modernizacji służb mundurowych chcemy zainwestować w kapitał ludzki – powiedziała w piątek we Wrocławiu szefowa MSWiA Elżbieta Witek. Minister przypomniała, że do roku 2020 na program modernizacji służb mundurowych przeznaczonych zostanie łącznie 9,2 mld zł.

Witek wzięła udział we Wrocławiu w odprawie kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarne województwa dolnośląskiego. Podczas spotkania ze strażakami minister mówiła, że rząd PiS postawił bardzo mocno na bezpieczeństwo. "To był jeden z podstawowych filarów naszego programu wyborczego i my z tego programu się wywiązujemy. Chcemy być wiarygodni i myślę, że państwo dostrzegacie to, że wiarygodni jesteśmy" - powiedziała minister.

Witek podkreśliła, że dbanie o bezpieczeństwo to też "inwestowanie w sprzęt, w modernizację, stąd program modernizacji służb mundurowych". "Do roku 2020 w sumie na ten program, a to jest jego kolejny etap, wydamy 9 mld 200 mln zł" - mówiła.

Dodała, że w trzecim etapie modernizacji służb mundurowych rząd chce "mocno zainwestować w kapitał ludzki, czyli funkcjonariuszy". "Funkcjonariuszy, którzy na co dzień prowadzą działania nie tylko związane z gaszeniem pożarów, ale też działania poszukiwawcze – jak w przypadku 5-letniego Dawida – działania związane z wypadkami oraz sytuacjami związanymi z pogodą" - mówiła minister.

Szefowa MSWiA podkreśliła, że na Dolnym Śląsku jest wiele wypadków drogowych. "Mamy słynną A4, która jest wyjątkowo śmiercionośną autostradą" - mówiła. Przypomniała przy tym, że minister infrastruktury podjął już decyzję o przeznaczeniu środków na opracowanie studium przebudowy tej autostrady. Minister mówiąc o zdaniach PSP, podkreśliła, że strażacy biorą też udział w sprawdzaniu pod względem bezpieczeństwa obozów, na których wypoczywają dzieci i młodzież.

Doceniając rolę strażaków – PSP i OSP – cały czas myślimy o tym co jeszcze możemy zrobić. Wiemy, że OSP czasami są niedoceniane przez samorządowców, dlatego my strażaków ochotników wzięliśmy już pod swoje skrzydła, bo ponad 500 mln zł przeznaczyliśmy dla nich właśnie z programu modernizacji.

Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji

Dodała, że rząd nadal chce wpierać OSP. "W tym roku chcemy przeznaczyć jeszcze 82 mln dla OSP, ale tu już nie chodzi o kupowanie za te pieniądze sprzętu, bo jego jest już dużo (...) wiemy, że oprócz podstawowych działań strażacy ochotnicy organizują też działania związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem – ćwiczenia i zawody, działania edukacyjne i na to te pieniądze będą przeznaczane" - mówiła.

Jak informował niedawno sekretarz stanu w MSWiA, Jarosław Zieliński, władze resortu chcą kontynuować program modernizacji, a dokładnie realizować trzeci jego krok. Będzie to "Program rozwoju służb mundurowych", który rozpocznie się zapewne w 2021 roku, czyli po zakończeniu obecnego. Zieliński zapewnił również, że ministerstwo nadrabia "straty" jeśli chodzi o zakup sprzętu, wyposażenia, uzbrojenia oraz budowę infrastruktury.

Minister Elżbieta Witek uczestniczyła również w piątek w odprawie kierowniczej dolnośląskiej policji. Zwracając się do funkcjonariuszek i funkcjonariuszy policji, podkreśliła, że są oni wyznacznikiem poczucia bezpieczeństwa. "Każdy z nas jedną z podstawowych potrzeb jaką ma, to potrzeba bezpieczeństwa i wy tą potrzebę bezpieczeństwa zapewniacie. Dzięki temu, że jesteście właśnie tak świetnie wyszkoleni, przygotowani, to my możemy spokojnie spać, bo wiemy, że cokolwiek się wydarzy, to służby mundurowe, także policja nie tylko będzie stosować represyjne środki, ale, że będzie pomagać ludziom. 

PAP/MR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze