Reklama

Służba Celno-Skarbowa

Nominacja generalska dla szefowej KAS

Autor. Andrzej Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda awansował na stopień generalski nadinspektora Służby Celno-Skarbowej insp. Magdalenę Rzeczkowską oraz insp. Macieja Fiłończuka. Akty mianowania zostały wręczone w piątek w Pałacu Prezydenckim.

Reklama

Insp. Magdalena Rzeczkowska to sekretarz stanu w resorcie finansów oraz szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, którą została w 2020 roku (wcześniej kierowała Departamentem Ceł w Ministerstwie Finansów). W Ministerstwie Finansów pracuje od 2002 roku. Brała udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 r. koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego.

Reklama
Reklama

Na przestrzeni ponad 20 lat pracy zawodowej inicjowała lub koordynowała proces wprowadzania szeregu rozwiązań prawnych i organizacyjnych wspierających działalność przedsiębiorców zaangażowanych w import i eksport towarów do krajów trzecich. Była także odpowiedzialna za przebieg procesu elektronizacji obsługi procesów celnych. Z jej inicjatywy wprowadzono rozwiązania prawne w zakresie trybu prowadzenia postępowania w sprawach celnych. Przeprowadziła również reformę w zakresie dokonywania odpraw celnych – wdrożenie Centrów Dokonywania Odpraw Celnych (CUDO).

W 2016 r. insp. Rzeczkowska odznaczona została brązową odznaką "Zasłużony dla Służby Celnej", a w 2018 r. uhonorowana "Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości".

Co ciekawe, pierwszą kobietą-generałem w służbie czynnej była nadinspektor Służby Celnej Lidia Mołodecka, która otrzymała awans w 2014 roku. Było to jednak w czasach, zanim SC wywalczyła sobie status służby mundurowej.

Czytaj też

Insp. Maciej Fiłończuk to Naczelnik Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku od marca 2017 roku. O jego awansie BBN informowało jednak już w styczniu 2022 roku, aczkolwiek nie udało się do tego czasu odebrać nominacji.

Naczelnik pełni służbę w administracji celno-skarbowej od maja 1997 r. W latach 2008-2017 zajmował stanowisko Zastępcy Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku. W tym czasie nadzorował pion orzecznictwa. W 2016 r. sprawował nadzór nad wdrażaniem z podległych urzędach celnych Unijnego Kodeksu Celnego, który stanowił zasadniczą zmianę w sposobie prowadzenia postępowań celnych. Brał czynny udział w tworzeniu koncepcji szkoleń specjalistycznych dla korpusu oficerów młodszych oraz systemu naboru do służby. Od 2001 roku jest wykładowcą realizującym szkolenia na poziomie centralnym i lokalnym.

To drugi funkcjonariusz podlaskiej KAS w korpusie generałów służby celno-skarbowej. W sierpniu 2019 roku na stopień nadinspektora awansowany został Dariusz Muszyński, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Komentator

    To powoli zaczyna przypominać "mundurowanie" struktur państwowych w FR...

Reklama