Reklama

Służby Mundurowe

Startują szczepienia służb mundurowych

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

W środę (24 marca), o godz. 14:00 w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym zainaugurowane zostaną szczepienia służb mundurowych – poinformował we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, nadzorujący resortową służbę zdrowia.

Jak podał Błażej Poboży, w inauguracji wezmą udział komendanci służb podległych MSWiA – Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa – lub ich zastępcy, a także zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej. "Najpierw dawki otrzymają komendanci i zastępca dyrektora, a potem ruszą szczepienia pozostałych funkcjonariuszy" – przekazał wiceszef MSWiA.

Z wcześniejszych zapowiedzi, jakie składał m.in. Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień wynika, że mundurowi będą szczepieni preparatami firmy AstraZeneca. Wiceszef MSWiA podkreślał z kolei niedawno, odnosząc się do szacunków dotyczących liczby funkcjonariuszy, którzy wyrazili chęć do zaszczepienia się przeciwko Covid-19, iż należy pamiętać, że są to szczepienia dobrowolne. "Nie możemy i nie chcemy wywierać żadnej presji. Myślę, że funkcjonariusze sami zdecydują. Być może część z nich czeka, być może część z nich chce się zaszczepić w szczepieniach populacyjnych. Mają do tego prawo" – mówił Wąsik. Zapewnił, że szczepienia będą prowadzone sprawnie logistycznie, w taki sposób, aby nie zakłócać normalnego przebiegu służby. "Logistycy w formacjach pracują nad tym. Myślę, że będzie to dobrze zorganizowane" – zaznaczył wiceszef MSWiA.

Rejestracja na szczepienie wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy w Narodowym Programie Szczepień należą do grupy 1c, ruszyła na początku marca. Wstępnie harmonogram zakładał, że ich szczepienia rozpoczną się 22 lub 29 marca.

Zgodnie z rządowym harmonogramem szczepień, w grupie 1c, znaleźli się: żołnierze i funkcjonariusze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego. Na liście widnieje również Straż Ochrony Kolei, a także prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

PAP/DM 

Reklama
Reklama



Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze