Reklama

Służby Mundurowe

Jest sejmowa zgoda w sprawie dodatku "antyemerytalnego" dla funkcjonariuszy i żołnierzy

Autor. MSWiA/Twitter

Sejmowe komisje spraw wewnętrznych i obrony poparły we wtorek projekt ustawy, która wprowadzi nowy dodatek „antyemerytalny” po 15 latach służby. Posłowie przyjęli też poprawki, dzięki którym obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie też KAS i Straż Marszałkowską.

Reklama

We wtorek na wspólnym posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Obrony Narodowej odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem świadczenia za długoletnią służbę, czyli nowych dodatków dla funkcjonariuszy i żołnierzy po 15 latach służby. Posłowie poparli projekt jednogłośnie i przyjęli do niego kilka poprawek.

Reklama

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podkreślił na posiedzeniu, że projekt powstał w wyniku dialogu ze związkami zawodowymi oraz analizy sytuacji w służbach, a także pod wpływem dużo wyższego poziomu waloryzacji emerytur (ok. 14 proc.) w porównaniu z waloryzacją płac (7,8 proc.). Zdaniem wiceministra rozwiązania przygotowane ze stroną społeczną "zatrzymają w naszych służbach tę grupę funkcjonariuszy, która decyduje w tej chwili o jakości tych służb". Wąsik, w odpowiedzi na pytania posłów o sytuację w formacjach, podkreślił, że na koniec grudnia liczebność Policji była najwyższa od 1996 roku - to 101 tysięcy funkcjonariuszy. Wiceszef MSWiA podał też, że w całym ubiegłym roku z Policji na emeryturę odeszło ok. 3360 funkcjonariuszy, a ze wszystkich służb - poniżej 4950. To, jak zaznaczył, mieści się w "niskich stanach" na przestrzeni ostatnich 15 lat.

Wiceszef MSWiA przekazał również, że do tej pory w styczniu we wszystkich służbach, razem ze specjalnymi, zostało złożonych 966 wniosków emerytalnych. "Biorąc pod uwagę to, jak wyglądała sytuacja w zeszłym roku, nie widzimy powodów do tego, żeby mówić, że z polskich służb będzie jakikolwiek exodus" - powiedział. Wąsik dodał jednak, że z reguły największa liczba raportów pojawia się w lutym. Liczba podana przez wiceszefa MSWiA dotyczy raportów jakie znajdują się w Zakładzie Emerytalno-Rentowym, a więc nie do końca wiadomo ile wniosków o odejście jest w tej chwili "obrabiane" przez poszczególne formacje i nie trafiło jeszcze do ZER.

Reklama

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podał z kolei dane dotyczące żołnierzy. "Jeżeli chodzi o wnioski o wypowiedzenie stosunku służby złożyło ich około 5 tysięcy. Od 17 stycznia, kiedy pojawiła się informacja o dodatkach dla tych, którzy mają za sobą ponad 15 lat służby, ponad 160 wniosków zostało wycofanych" - poinformował. Jak zaznaczył, ze względu na sytuację za wschodnią granicą nie poda szczegółowych liczb dotyczących stanu osobowego wojska.

Czytaj też

Projektowane w ustawie świadczenie po 15 latach służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc. Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej będzie też wliczane do podstawy wymiaru emerytury.

Rozwiązania dotyczą żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dodatek po 15 latach służby będzie wypłacany niezależenie od świadczenia motywacyjnego przysługującego mundurowym z co najmniej 25-letnim stażem. Tego świadczenia obecnie nie dostają jednak m.in. funkcjonariusze służb specjalnych. Projektowana ustawa to zmieni. Świadczenie obejmie także ABW i AW, SKW i SWW oraz CBA. Jego kwota to 1,5 tys. zł brutto miesięcznie po 25 latach i 2,5 tys. zł brutto miesięcznie po 28 latach i sześciu miesiącach Ponadto posłowie na wtorkowym posiedzeniu przyjęli poprawki, zgodnie z którymi te dodatki będą przysługiwały także w KAS i w Straży Marszałkowskiej. Posłowie przyjęli również poprawkę, która wykreśli z poszczególnych ustaw przesłankę do zwolnienia ze służby z tytułu samego osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej.

Drugie czytanie projektu przewidziane jest w środę wieczorem na posiedzeniu plenarnym.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze