Reklama

Służby Mundurowe

Ćwiczenia służb ratowniczych i WOT na Podkarpaciu

fot. DWOT
fot. DWOT

Współdziałanie z zespołami służb ratowniczych będą w sobotę w Pruchniku koło Jarosławia (Podkarpackie) ćwiczyli żołnierze kompanii lekkiej piechoty 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

"Organizatorem przedsięwzięcia jest starostwo powiatu jarosławskiego. Jednym z jego epizodów, w którym weźmie udział kompania 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia, będzie ochrona lokalnej infrastruktury krytycznej" - powiedział rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Witold Sura.

Dodał, że "w trakcie sobotnich ćwiczeń żołnierze OT będą współdziałać ze służbami ratowniczymi z pow. jarosławskiego, które wspierają społeczność lokalną w sytuacjach katastrof i innych zagrożeń o charakterze niemilitarnym".

"Wraz z żołnierzami kompanii lekkiej piechoty z jarosławskiego batalionu szkolić się będą zespoły Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego, ratownictwa medycznego, Ochotniczych Straży Pożarnych, Straży Granicznej, policji oraz nadleśnictwa Kańczuga. Są to ćwiczenia ochronno-obronne" - wyjaśnił por. Sura.

W 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego służą już niemal 4 tys. żołnierzy. 

Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce rozpoczęło się na początku 2017 r. Koncepcja przewiduje sformowanie 17 brygad - dwóch w woj. mazowieckim i po jednej w pozostałych. Obecnie w strukturach WOT pełni służbę około 9 tys. żołnierzy, z czego 18 proc. to żołnierze zawodowi (mają stanowić nie więcej niż 10 proc. formacji).

Szkolenia ochotników odbywają się w sześciu brygadach obrony terytorialnej. W styczniu wyznaczono dowódców kolejnych siedmiu brygad. W 2018 roku dowództwo WOT planuje przeszkolenie ponad 17 tys. żołnierzy.

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 53 tys. żołnierzy. W 2018 roku powstanie Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią uzupełnienie potencjału obronnego Polski. Ich misją jest w szczególności obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, a także podczas klęsk żywiołowych i katastrof.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama