Reklama

Służby Mundurowe

45 tys. dodatkowych mundurowych na ulicach, czyli Francja świętuje Dzień Bastylii

Autor. Police Nationale/Facebook

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin ogłosił w środę rozmieszczenie w całym kraju 45 000 dodatkowych policjantów i żandarmów wieczorami 13 i 14 lipca, aby zapobiec incydentom podczas Święta Narodowego, które obchodzone będzie w piątek. Znajdą się wśród nich mundurowi z jednostek RAID, GIGN i BRI.

Reklama

Jak pisze agencja AFP, decyzja ta została podjęta na podstawie "tego samego modusu operandi, co podczas zamieszek", które nastąpiły po śmierci 17-letniego Nahela, zabitego przez policjanta w Nanterre 27 czerwca.

Reklama

Darmanin wyjaśnił, że dodatkowe siły obejmą elitarne jednostki RAID, GIGN i BRI, a także helikoptery i pojazdy opancerzone żandarmerii w "najbardziej newralgicznych" miastach. W sumie od wieczora 13 lipca do rana 15 lipca zmobilizowanych zostanie łącznie 130 tysięcy "policjantów, żandarmów i agentów" oraz 40 tysięcy strażaków.

Czytaj też

Komenda paryska policji poinformowała, że 10 000 funkcjonariuszy policji zostanie rozmieszczonych w stolicy, gdzie planowany jest koncert na Trocadero i tradycyjny pokaz sztucznych ogni na Polach Marsowych oraz na przedmieściach.

Reklama

"Chodzi o zagwarantowanie maksymalnego bezpieczeństwa, aby nasi współobywatele mogli cieszyć się świętem, nie narażając się na niedogodności ze strony kilku przestępców. To stanowczy krok wobec tych, którzy chcieliby zepsuć te noce narodowego święta, wywołując zamieszki" – powiedział Darmanin.

Czytaj też

Minister dodał, że władze chcą też wyegzekwować dekret zakazujący sprzedaży fajerwerków, których od 27 czerwca skonfiskowano 150 tys. sztuk.

W 2022 roku w całym kraju aresztowano 807 osób podczas incydentów w czasie obchodów 14 lipca, spalono 749 pojazdów, a 55 funkcjonariuszy organów ścigania zostało rannych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama