Do dwóch razy sztuka? Nie w przypadku służby w policji

26 kwietnia 2021, 11:01
policja, nabór, ślubowanie, policjant. fot. KPP w Wieliczce
Fot. KPP w Wieliczce

Stare przysłowie głosi, że nie wchodzi się do tej samej rzeki dwa razy. Wiele wskazuje na to, że ma ono także zastosowanie w służbach mundurowych, a konkretniej w policji. Z danych do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika bowiem, że – choć istnieje taka możliwość – niewielu policjantów po odejściu ze służby decyduje się na powrót do formacji lub policja niewielu z nich chce znów przyjąć. Liczby pokazują też jeszcze jedno, powracający do formacji mundurowi, nie wpłyną raczej na znaczącą poprawę wciąż trudnej sytuacji wakatowej.

Każda formacja mundurowa, co nie jest tajemnicą, najchętniej w swoich szeregach gościłaby doświadczonych i wyszkolonych funkcjonariuszy, najlepiej takich, którym do emerytury brakuje jeszcze wiele lat. Rzeczywistość nie jest jednak zwykle taka, jaką chcieliby widzieć ją szefowie służb. Trwająca pandemia nie ułatwia prowadzenia sprawnej polityki kadrowej, a co za tym idzie walka z wakatami – które w policji wciąż oscylują w mało optymistycznych granicach – jest dość trudna. Dodatkowo każda firma, w której fluktuacja kadr jest spora, boryka się z pewnymi problemami pamięci instytucjonalnej. No bo jak odejdą ci doświadczeni, to kto przygotuje do służby tych młodych?

Służby podległe MSWiA, na czele z policją jako największą z formacji, wieloma narzędziami starają się z jednej strony przekonać tych mundurowych posiadających prawa emerytalne do pozostania w służbie (świadczenie motywacyjne) z drugiej aktywnie zachęcają młodych do tego, by zdecydowali się ubrać w policyjny mundur. Bo choć chętnych nie brakuje, to  jak wielokrotnie podkreślał komendant główny policji  często problemem jest jakość kandydatur. A gdyby tak sięgnąć po tych, którzy z różnych powodów odeszli z policji? Są już wyszkoleni i posiadają jakieś doświadczenie, więc pomysł nie wydaje się pozbawiony sensu. Jednak i tym razem rzeczywistość wygląda nieco mniej kolorowo. Bowiem – jak wynika z danych do jakich dotarło InfoSecurity24.pl – policjantów, którzy wrócili do służby w ubiegłym roku było, w porównaniu z ogólną liczbą przyjęć, naprawdę niewielu. 

W 2020 roku powtórnie przyjęto do służby 171 policjantów. Najwięcej w województwie dolnośląskim (20), śląskim (19) oraz w garnizonie stołecznym (19). Dla porównania, w całym roku 2020 – który z uwagi na sytuację pandemiczną i tak uznać można na za nie do końca reprezentatywny – do policji przyjętych zostało 4200 nowych funkcjonariuszy. Pierwszy kwartał 2021 roku pokazuje, że trend z ubiegłego roku zostanie zapewne utrzymany, bowiem do końca marca tego roku do służby przyjęto (powtórnie) 38 policjantów, a do 20 kwietnia nowych mundurowych w formacji pojawiło się 2312. W tym roku – jak informuje KGP – "minimalna liczba planowanych przyjęć do służby w Policji (…) została określona na poziomie 5368".

Tyle jeśli chodzi o liczby, które dość jednoznacznie pokazują, że powrotów do służby za wiele nie ma. Dlaczego? Po pierwsze, trzeba dość jasno powiedzieć, że możliwość ponownego zostanie policjantem to nic nowego, a odpowiednie przepisy umożliwiające takie ruchy funkcjonują już od dawna. Nie zmienia to jednak faktu, że pod koniec ubiegłego roku część komend wojewódzkich dość aktywnie przypominała o istnieniu takiej możliwości, a ogłoszenia – skierowane do byłych, ale będących wciąż w zainteresowaniu policji – mundurowych, pojawiły się na stronach internetowych kilku garnizonów. Szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego powrotów do policji nie ma więcej, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, co byłych mundurowych miałoby skłonić do powrotu. Niektórzy powiedzą, że może to być dodatek przedemerytalny, jednak ten przysługiwać będzie tylko tym, którzy w mundurze spędzili minimum 25 lat. Inni powiedzą, że pensje w służbach mundurowych w ostatnich latach wzrosły, m.in. za sprawą trwającej do końca ubiegłego roku modernizacji, jednak ta jak na razie nie jest kontynuowana, więc zwiększenie uposażeń w tym roku jest raczej mało prawdopodobne. To jednak tylko jedna strona medalu. Bowiem punkt widzenia może być przecież zupełnie inny. Na świadczenie motywacyjne patrzeć można jak na szansę i obietnicę wyższego uposażenia w przyszłości, kiedy funkcjonariusz osiągnie wymagany przepisami staż służby. Dodatkowo słuchając pomysłów na zamiany w dodatku służbowym, jakie ministrowi przedstawili policyjni związkowcy, można mieć nadzieję, że policyjne uposażenie kiedyś rosnąć będzie – za sprawą progresywnego dodatku – z roku na rok. Nie do końca przegrana jest też sprawa kontynuacji ustawy modernizacyjnej. Jak zapewniał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, nikt z jej realizacji nie zrezygnował, a prace w MSWiA wciąż trwają. 

Czy przyjęcie do służby byłych policjantów, którzy chcą do niej powrócić, poprawi sytuację kadrową? Pewnie nie w sposób znaczący, choć będzie to z pewnością jeden z "kamyczków" wrzuconych do wakatowego ogródka. Otwarte pozostaje jednak pytanie, czy policjanci będą zainteresowani powrotem i ilu z nich policja zdecyduje się przyjąć z powrotem.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 88
Magda
wtorek, 27 kwietnia 2021, 23:12

Poruszcie ile cywile zarabiają w Policji. Jakie mają grosze, odmuwiono im szczepień i dokładają obowiązków. W mej komendzie odejdzie 7 osób na 30 cywili

Benio
wtorek, 18 maja 2021, 23:45

Z całym szacunkiem dla cywilnych, ale nie porównujmy pracy cywila do pracy mundurowego z ulicy, naprawdę to dwa światy, każdemu życzę dobrej płacy, ale są pewne priorytety które regulują ruch płac, nikt nie zarabia kokosów

Prewencjusz
poniedziałek, 3 maja 2021, 20:51

To prawda, cywile też ciężko pracują i mam nadzieję że wraz ze wzrostem uposażen policjantów również i cywile otrzymają przyzwoitą podwyżkę. Codziennie widzę Waszą pracę, macie jej na prawdę dużo (przynajmniej w Warszawie ) I bez Was funkcjonowanie formacji byłoby bardzo trudne. Dziękuję że jesteście.

Emeryt
niedziela, 2 maja 2021, 08:12

Wolał bym pracować w ochronie niż za grosze jako pracownik cywilny policji, bo w ochronie są stawki godzinowe ile przepracujesz godzin tyle masz kasy.

Robert
wtorek, 18 maja 2021, 23:49

No to zatrudnij się w ochronie, widzisz, być ochroniarzem a dozorcą to dwie różne bajki, do dobrej ochrony zostaniesz zatrudniony po zrobieniu badań lekarskich, kursu, zdanym egzaminie na licencję ochrony, nie te czasy że wszystko lekko i łatwo, nie myl ochrony z siedzeniem ma szlabanie

ojojoj
środa, 28 kwietnia 2021, 16:50

no to do policji w mundur i po kłopocie

policjant
wtorek, 27 kwietnia 2021, 20:38

to kogo przyjmują to kpina chłoptasia i dziewczynki masakra. a ci co dawno mają prawa emerytalne to dawno powinni iść bo to oni zajmują stanowiska przez co dla młodych nie ma możliwości awansu, a prawda jest taka że ci co biorą ten starczy dodatek do na ch się nadają nic im się nie chce i żyją w poprzedniej epoce tylko by się młodymi wysługiwali. kurs policji teraz to trwa dwa miesiące z czego połowa online przychodzą i jedyne co potrafią to mandat wypisać. policja potrzebuje gruntowej przebudowy

Mikuś
środa, 28 kwietnia 2021, 01:48

Młody.ma robić. Statyw też robił a teraz czeka emerytury. Zwykła kolej rzeczy

Policjant 20 lat
wtorek, 27 kwietnia 2021, 17:45

Śmieszne! Może niech zaczną motywować Policjanta troszkę wcześniej? Znam kilku Policjantów, którzy położyli raport i nikt ich nie motywował do pozostania w formacji!!!! A przecież można np zmianą stanowiska bądź podniesieniem dodatku ( i tu nie mowa o dużych sumach w niektórych przypadkach 300-500 zł zrobi robotę) Zapewniam was tam na górze, że w przysłowiowych korporacjach jak chcą kogoś zatrzymać to potrafią rozmawiać mają jakąś propozycje. A w Policji ? Mam wrażenie, że obecnie panującym zwyczajnie na tym nie zależy, bo to nie ich biznes. Patrzą tylko na siebie. Pozdro

...
środa, 28 kwietnia 2021, 12:04

Po co mają motywować 15+ do zostania jak ten się uprze, nie będzie robił statystyk i jeszcze będzie pyskował na odprawach? KWP obiecał 20 młodych, nie skażonych służbą. Jak przyjdą to nam wystrzelą słupki. A jak by czasem nie przyszli, albo się zwolnili na szkole to się dowali obowiązków tym, co jeszcze nie maja praw. Niech tyrają...

realista
wtorek, 27 kwietnia 2021, 17:32

Po co wracać, jak emerytura rośnie mniej więcej o inflację, a pensja policjanta nie. W 2021 emerytury mają wzrosnąć ok. 3,9%, rok służby to 2,6% czyli odchodząc z tego co ma się w danym momencie to jest się 1,3% w plecy wobec tego co się dostaje na emeryturze. Z każdego 1000 emerytury to 39 PLN więcej, za trzy lata to prawie 120 zł. a pensje stoją, czyli jak miałeś podstawy do emki 4.000 zł to po trzech latach dalej będziesz miał 4000 podstawy. I po co wracać. A nerwy i stres też robią swoje. Zdrowie trzeba szanować.

Gość
środa, 28 kwietnia 2021, 12:26

Od 1 marca 2021 emerytury wzrosły o 4,24 proc. Była to jedna z większych podwyżek od około 10 lat! Lata 2019 i 2020 to też coś powyżej 3 proc.

Koszałek
wtorek, 27 kwietnia 2021, 16:55

Kiedyś to do policji na jedno miejsce było 25kandydatow a kadry przebierali jak w ulegalkach nie wykorzystano tego może wprowadzić policję municypalną a od ciężkich przypadków będzie gwardia narodowa przynajmniej nikt im na ulicy nie będzie pluł w twarz i dzieci im tęczowił.

Tweets InfoSecurity24