Reklama

Legislacja

Sejm o Służbie Ochrony Państwa

fot. TV Sejm

Proces legislacyjny rządowego projektu ustawy o Służbie Ochrony Państwa zbliża się do sejmowego finału. Po pracach w podkomisji i komisji sejmowej, dziś w sejmie odbyła się debata na posiedzeniu plenarnym. SOP ma powstać w miejsce Biura Ochrony Rządu i posiadać znacznie szersze kompetencje niż dotychczas istniejąca służba.

Prace nad powołaniem Służby Ochrony Państwa trwają. Dziś w sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy powołującej nową służbę chroniącą najważniejsze osoby i obiekty w państwie. Pytania posłów kierowane do wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego koncentrowały się głównie wokół kwestii uprawnień operacyjno-rozpoznawczych jakie wg nowej ustawy uzyskać ma SOP. Zarówno Jarosław Zieliński jak (PiS) jak i Arkadiusz Czartoryski (PiS) przekonywali, że zmiana jest niezbędna i wynika z konieczności dostosowania się do zmieniających się uwarunkowań. Przedstawiciele PiS przekonywali również, że to właśnie utworzenie SOP umożliwi zwiększenie ilości etatów w formacji a nowe uprawnienia jakie uzyskają funkcjonariusze zbliżą SOP do podobnych mu formacji w Europie i na świecie.

Zobacz też: Czartoryski: łatwiej wejść na teren polskiego Sejmu niż do katedry Notre-Dame w Paryżu [SKANER Defence24]

Za sprawą złożonych przez posła Marka Biernackiego (PO) poprawek, projekt ustawy trafił raz jeszcze do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Komisja zarekomendowała odrzucenie poprawek oraz przyjęcie ustawy w dotychczasowym kształcie.

Głosowania sejmowe zaplanowano na piątkowe przedpołudnie. Biorąc pod uwagę dotychczasowy, szybki, tryb procedowania ustawy oraz sejmową arytmetykę, można spodziewać się, że sejm przyjmie jutro ustawę o SOP a ta trafi do Senatu. 

Reklama

Komentarze

    Reklama