Reklama

Służby Mundurowe

Rosyjsko-chiński incydent na morzu

17 lipca br. rosyjskie agencje informacyjne poinformowały o rosyjsko-chińskim incydencie morskim, który miał miejsce na wodach Morza Japońskiego.

Wedle dostępnych informacji chiński statek rybacki został przechwycony przez okręt patrolowy Straży Granicznej w morskiej strefie wyłączności gospodarczej Rosji. Próba zatrzymania i kontroli okazała się bezowocna, Chińczycy rozpoczęli ucieczkę i się odpędzić Rosjan. Załoga okrętu zmuszona została do oddania strzałów ostrzegawczych, a jak nie przyniosły skutku przeniesiono ogień na chińską jednostkę oraz wykonano kontrolowaną kolizję.

Na pokładzie kutra odnaleziono 22,5 ton połowów, na które szyper nie posiadał żadnych dokumentów. W wyniku całego zdarzenia jeden z rybaków zaginął, prawdopodobnie wypadł za burtę. Uszkodzona jednostka, pod strażą, została doprowadzona do rosyjskiego portu w dalszych celach procesowych.

Wydarzenie to jest kolejnym,  pokazującym iż władze Chin starają się nie uwzględniać w swojej polityce zobowiązań międzynarodowych. Obecnie podważają m.in. wietnamskie i filipińskie prawa do obszarów morskich w rejonie Morza Południowochińskiego, a nowy wypadek na Morzu Japońskim otwiera drogę do kolejnych incydentów w przyszłości.

(ŁP)
Reklama

Komentarze

    Reklama