Rosyjska baza wywiadowcza ponownie ruszy na Kubie

16 lipca 2014, 17:33

Po 13 latach Rosjanie znów uruchomią swój ośrodek wywiadu elektronicznego na Kubie. Do zamknięcia w 2001 roku baza w Lourdes była największym ośrodkiem wywiadowczym poza granicami Federacji Rosyjskiej. 

Jak podaje rosyjski dziennik Kommiersant, porozumienie w sprawie ponownego uruchomienia ośrodka wywiadowczego podpisano na początku lipca, podczas wizyty na Kubie prezydenta Władimira Putina. Jest to prawdopodobnie jedna z kwestii, które powiązane są z umorzeniem rządowi w Hawanie 90  procent długów z czasów ZSRR, które szacowane są na ponad 32 mld dolarów.

Baza nasłuchowa w Lourdes znajduje się około 250 km do wybrzeża USA i powstała w celu przechwytywania komunikacji radiowej z terytorium tego kraju. Jej uruchomienie nastąpiło w 1967 roku i funkcjonowała nieprzerwanie do 2001 roku, gdy zamknięto ja w równym stopniu z przyczyn ekonomicznych, jak też ze względu na stałe naciski ze strony Białego Domu.

W chwili obecnej ośrodek, który zatrudniał w czasach swej świetności około trzech tysięcy rosyjskich specjalistów zostanie ponownie uruchomiony.  

Nieoficjalnie mówi się, że Władimir Putin nosił się z tym zamiarem od dawna, ale ostatecznie szalę przeważyły informacje ujawnione przez Edwarda Snowdena. Sensacje na temat działań amerykańskiej agencji NSA skutecznie mogą posłużyć jako kontrargument przeciwko wszelkim protestom z Waszyngtonu. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Rafał
czwartek, 17 lipca 2014, 17:25

No popatrzcie państwo jaka hipokryzja. Nasz Brat Sojusznik zza oceanu szpieguje - tak dobrze. Jego szpiegują - zło normalnie wcielone ! A my jak się podlizywaliśmy tym ze wschodu tak teraz szczekamy na wschód i amerykański tyłek liżemy ...

waca
sobota, 6 września 2014, 03:33

Kubanole wiecej straca na tej bazie.Kanadole przestana jezdzic na Kube .Kuba ma niezly szmal z rurystyki a najwiecej przynosza Kanadole.

waca
sobota, 6 września 2014, 03:25

Ameryka nie jest perfekcyjna,ale wole ja jak dzicz bolszewicka.

j-23
środa, 16 lipca 2014, 19:07

Ok a u NAS .....BAZY AMERYKAŃSKIE....co? Im wolno A NAM NIE !!!!!!!! Ruskie mordy w KUBEŁ. !!!!!!!

Tweets InfoSecurity24