Reklama

Służba Więzienna

Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą kierowanie funkcjonariuszy SW do walki z pandemią

Fot. Służba Więzienna, Facebook
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Funkcjonariuszy Służby Więziennej będą mogli być kierowani do walki z pandemią. Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę w tej sprawie. Nowelizacja ma także ułatwić organizację opieki medycznej nad więźniami.

Prezydent złożył podpis pod ustawą z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej, ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Wprowadza ona nowe przepisy do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, umożliwiające kierowanie funkcjonariuszy Służby Więziennej do pracy przy zwalczaniu epidemii. Ponadto nowelizacja wprowadza przepisy do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID–19.

Przepisy ustawy ograniczają konieczność wykonywania badań kontrolnych osoby pozbawionej wolności przed jej zwolnieniem z zakładu karnego albo przed przetransportowaniem. Konieczność badań jest ograniczona do tych wypadków, gdy według oceny personelu medycznego stan zdrowia osoby pozbawionej wolności tego wymaga lub osoba taka zgłasza dolegliwości zdrowotne.

Przepisy regulują również sprawę porad lekarskich na odległość. Umożliwiają w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID–19, lekarzowi, udzielanie porad oraz zlecanie badań bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem.

Po wejściu w życie nowej ustawy pracownicy albo funkcjonariusze Służby Więziennej będą mogli przekazywać jednorazowe dawki leków osadzonemu za pośrednictwem pracownika albo funkcjonariusza Służby Więziennej, również wtedy, gdy są przygotowane przez personel medyczny zatrudniony w podmiotach zapewniających całodobową opiekę pielęgniarską.

Nowa ustawa reguluje ponadto sprawę maksymalnego limitu wydatków Służby Więziennej na lata 2022–2031 na ryczałt za dojazd do miejsca pełnienia służby przysługujący funkcjonariuszowi Służby Więziennej, który mieszka poza miejscowością pełnienia służby.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem przepisu dotyczącego maksymalnego limitu wydatków Służby Więziennej na lata 2022–2031, który wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Funkcjonariusze Służby Więziennej czekają również na zmiany w zakresie zasad zaliczania do dodatku za wysługę lat, okresów służby i pracy na zasadach jakie funkcjonują w formacjach podległych MSWiA. Punktów tych, zawartych w porozumieniu z 2018 roku, nie udało się jeszcze zrealizować. Tematem zająć miała się specjalna grupa składająca się z przedstawicieli resortu oraz związkowców, jednak do tej pory nie rozpoczęła oficjalnie swoich prac. 

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze