Reklama

Służby Mundurowe

"Powietrzny ambulans" na bazie śmigłowca EC135 dla Chin

  • fot. Airbus Helicopters

Koncern Airbus Helicopters dostarczył do Chin pierwszy, w pełni wyposażony powietrzny ambulans na bazie śmigłowca EC135. Podobne maszyny zakupiła wcześniej Polska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Uroczystość zorganizowano w niemieckich zakładach Airbus Helicopters w Donauwörth i nadano jej dużą rangę licząc, że na obecnym zamówieniu się nie skończy. Jak na razie przedstawiciele ChRL zakontraktowali pozyskanie dwóch śmigłowców EC135 P2e. Drugi ma zostać dostarczony w pierwszym kwartale przyszłego roku. Spółka Airbus Helicopters poinformowała ponadto, że został podpisany list intencyjny dotyczący kupna dwóch kolejnych helikopterów tego typu.

Pozyskany śmigłowiec w wersji EC135 P2e jest wyposażony w sprzęt medyczny dostarczony przez niemiecką grupę Bucher, taki sam jaki posiada również wiele innych "powietrznych ambulansów" tego typu wykorzystywanych w Europie. Jak na razie wiadomo, że pierwszy śmigłowiec EC135 zostanie przekazany do chińskiego centrum alarmowego 999 (999 Center), które jest spółką zależną od Fundacji Czerwonego Krzyża w Pekinie.

Chińscy ratownicy medyczni i lekarze zostali już przeszkoleni z obsługi specjalistycznych systemów pokładowych najpierw na kursie w mieście Augsburg, a później w centrum szkolenia lotniczej służby medycznej ADAC HEMS Academy położonym niedaleko Kolonii.

Reklama

Komentarze

    Reklama