MSWiA ma nowe propozycje dla mundurowych. NSZZ Policjantów: piłka jest ciągle w grze

14 września 2021, 18:09
wąsik szymczyk jankowski
Fot. MSWiA/Twitter

W przyszłym roku podwyżka w wysokości 500 złotych i 209 złotych w roku 2023, uwolnienie struktury etatowej w komendach i komisariatach, likwidacja drugiej grupy zaszeregowania i zapowiedź waloryzacji uposażeń, a także zwiększenie liczby etatów w policji o ponad 6,7 tys. – z takimi propozycjami, jak mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów, przyszedł dziś na spotkanie ze związkowcami Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. Z informacji, jakie przekazał Koniuszy wynika, że  protestu na razie nie będzie a piłka wciąż jest w grze. Natomiast mundurowi przedstawili ministrowi listę swoich oczekiwań. Resort ma się do nich odnieść podczas spotkania 20 września. 

Na wynik dzisiejszych rozmów w napięciu oczekiwało tysiące mundurowych. Po wczorajszych negocjacjach, które jak można było nieoficjalnie usłyszeć, nie przyniosły spodziewanych efektów, dzisiejsze spotkanie NSZZ Policjantów i wiceszefa MSWiA traktowane było w kategoriach spotkania "ostaniej szansy". Wiele wskazuje jednak na to, że na ostateczne rozstrzygnięcia będziemy musieli poczekać do przyszłego poniedziałku.

Jak podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów, "podczas dzisiejszego spotkania nastąpiła ewolucja w stosunku do tego, co minister proponował wczoraj (13 września, podczas spotkania z FZZ Służb Mundurowych - przyp. red)". Poinformował, że wiceszef MSWiA przyszedł z kilkoma nowymi pomysłami i rozwiązaniami.

Co zatem leżało dziś na stole? Po pierwsze - jak relacjonuje Koniuszy - "podwyżka w przyszłym roku, (łącznie: w ramach ustawy modernizacyjnej i waloryzacji - przyp. red.) miałaby wynieść 500 złotych, a w 2023 roku 209 złotych". 

MSWiA zaproponowało "likwidację ograniczeń struktury etatowej w komendach i komisariatach". Jak tłumaczy Koniuszy, chodzi o to, by mundurowi pełniący dziś służbę na stanowiskach, gdzie maksymalnie przewidziano np. trzecią grupę zaszeregowania, mogli awansować dalej pozostając na danym stanowisku.

Kolejna propozycja, z jaką przyszedł dziś minister Wąsik, to likwidacja drugiej grupy zaszeregowania. Co z funkcjonariuszami pełniącymi dziś służbę w drugiej grupie? Automatycznie awansują na trzecią, oczywiście z wyższymi składnikami uposażenia, natomiast ci z trzeciej grupy zostaną awansowani na grupę czwartą.

Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów 

Jak zdradził Koniuszy, jeśli chodzi o automatyczne awanse w dalszych grupach, "trwają wyliczenia" na ile wystarczy modernizacyjnych pieniędzy.  Co ciekawe, MSWiA ma też zamiar zwiększyć liczbę etatów w podległych sobie formacjach. W policji ma ona wzrosnąć o ponad 6,7 tys. - mówi redakcji przedstawiciel NSZZ Policjantów. Podczas spotkania minister miał też zadeklarować, że jeśli w 2023 roku pensje w sferze budżetowej będą waloryzowane, dotyczyć to będzie też mundurowych uposażeń. 

Związkowe propozycje

Koniuszy podkreśla, że choć minister położył na stół nowe karty, mundurowi także przedstawili swoje oczekiwania. Po pierwsze, związkowcy chcą, by przyszłoroczne podwyżki wynosiły 500 złotych netto, a więc na rękę, a nie brutto, jak zakłada to MSWiA. "Nie zwiększając budżetu ustawy modernizacyjnej proponujemy, żeby przegrupować te środki. Mówiąc wprost, można przesunąć część pieniędzy przewidzianych na inwestycje na te elementy związane ze wzrostem uposażeń" - mówi przedstawiciel NSZZ Policjantów. Dodaje, że związkowcy chcą też, by "każdy funkcjonariusz otrzymał podwyżkę w równej wysokości". Jak przekonuje by w policji było to możliwe, o kwotę podwyżki zwiększony musi zostać dodatek za stopień. 

Chcemy też, żeby w dodatki służbowe i funkcyjne "wpleść" mechanizm progresywny, tak by uzależnić je od stażu służby i wywiązywania się ze swoich obowiązków.

Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów 

Przedstawiciel związkowców przekonuje, że "piłka jest w grze, ale czasu jest mało". Kolejne, i chyba ostanie (na co na pewno liczą mundurowi) już spotkanie zaplanowano na 20 września, i to wtedy - jak mówi redakcji Koniuszy - "minister będzie musiał definitywnie odnieść się do propozycji".

Na razie protestu nie ma, bo dzisiejsze deklaracje są jakimś postępem w naszych negocjacjach. Ale jak rozwinie się sytuacja, tego nie wiemy. Nie ogłaszamy dziś protestu dlatego, że minister zadeklarował wole do rozmowy. Sam powiedział, że to nie jest jeszcze ostatnie zdanie.

Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów 

Koniuszy podkreśla, że najpierw trzeba "zamknąć etap modernizacji i realizacji podpisanego w 2018 roku porozumienia". Potem związkowcy chcą powołać "szeroki zespół" i skupić się m.in. na tym, o czym dziś, w ramach oddolnej akcji, mówi mundurowe środowisko. 

Czy dzisiejsze spotkanie uspokoi nastroje wśród funkcjonariuszy? Rozgoryczenie sporej części środowiska, jest - jak się wydaje - na tyle duże, że załagodzenie sytuacji nie będzie takie łatwe, choć nie jest też niemożliwe. Wiele zależy od tego, jak w przyszłym tygodniu zachowa się MSWiA oraz jak szybko, po tym jak związkowcy i minister dojdą już do kompromisu, rozpoczną się rozmowy o dalszych reformach i zmianach.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 393
16 lat wrd 3 gr.
piątek, 17 września 2021, 00:58

zrównajmy uposażenia WP i Policji oraz socjal. I Na pewno nie będzie w Policji wakatów. Jeśli tego nikt z rządzących nie robi tzn że nie zależy im na wypełnieniu braków kadrowych.

Pol
piątek, 17 września 2021, 14:14

No i czekasz aż łaskawie ktoś Ci przydzieli 4 lub 5 grupę, aż się taka zwolni, a, że to zależy od czyjegoś widzi mi się, to grupę może dostać ktoś inny, a Ty możesz czekać aż do emerytury. Więc niech to w końcu unormują i obligatoryjnie przydzielają 5 grupy, po określonym stażu służby.

Oskar
piątek, 17 września 2021, 00:22

Morze atramentu, po co?, więcej czynów, mniej słów, bo czynach ich poznamy. Wiadomo że jak nie powalczycie o podwyżki to dostaniecie ochłap, tak to zawsze działało, determinacja i plan działania a będzie wam dane.

15a
czwartek, 16 września 2021, 23:47

Likwidacja 15a i włączenie rocznika 99-03 pod art 15. Prawo nie może działać wstecz ale w mundurówce jak widać może bo stoją na straży przestrzegania prawa:)))

Klimek
piątek, 17 września 2021, 14:55

99-03 w momencie wejścia 15a w 2003 nie mieliście ochrony praw nabytych, nie nabyliście praw emerytalnych, więc to co piszesz jest bezzasadne i śmieszne

prawo
piątek, 17 września 2021, 00:34

Jeżeli masz rację to idź do sądu, takich spraw nie załatwia się poprzez protesty czy negocjacje, od tego jest trybunał konstytucyjny i sądy.

Polska
piątek, 17 września 2021, 00:14

Słucham, a jakim prawem art.15 dla 99-03?, prawo działa wstecz jeżeli ma korzystny wymiar, tutaj tak się stało, niby czemu nasze podatki mają pójść na te zmiany?, przyjęci 03-12 i po 2013 nie mają doliczen cywila, 99-03 to jakaś specjalna kasta?, opamiętania trochę.

Co za manewr, brawka!
czwartek, 16 września 2021, 23:26

Ale pięknie ich ograli, wystarczyło rzucić temat grupy i zrobił się zamęt, może niektórzy protestować nie będą bo i po co?, dostaną przecież grupę, dobre hehe, majstersztyk, a potem się część obudzi, bo wejdą grupy, ale na określonych zasadach, np. staż

.
piątek, 17 września 2021, 09:13

Raczej uznaniowo

Lep i mucha
piątek, 17 września 2021, 14:12

Jak wejdą grupy uznaniowo to jeszcze gorzej dla zainteresowanych, temu dam temu nie dam, że też muchy tak łatwo łapią się zawsze na lep, wabi je naiwność

No coś tu nie gra
czwartek, 16 września 2021, 23:23

Jedno uwarunkowanie zauważyłem, najwięcej walczą policjanci, pytam się, czy jesteśmy w tym sami?, potem cała reszta się pięknie pod to podłącza, nagle się pojawiają, a my walczymy bo mamy full roboty i najniższe uposażenia w MSW, więc może po prostu gradacja podwyzek, od najniżej do najwyżej uposażonych nie zależy ta podwyżka, policja kokosów nie ma, a całe błoto spada na nas

Proza
piątek, 17 września 2021, 02:31

No dokładnie, ludzie mylą pojęcia, myślą że to podwyżki tylko i wyłącznie dla policji, tymczasem to dotyczy każdej służby mundurowej, poza tym to policja wyłania się na czoło, pracy najwięcej kasy najmniej, tu by trzeba to jakoś zweryfikować

Tweets InfoSecurity24