Reklama

Służby Mundurowe

Pierwsze testy strefowego systemu pomiaru prędkości

  • Bramownica systemu strefowego pomiaru prędkości - fot. Neurosoft
    Bramownica systemu strefowego pomiaru prędkości - fot. Neurosoft

Generalny Inspektorat Transportu Drogowego zlecił w Bydgoszczy pierwsze testy systemu strefowego pomiaru prędkości, który docelowo ma się pojawić w 29 miejscach w całym kraju.Bramki mierzące prędkość kierowców zostaną zainstalowane na al. Armii Krajowej, dwujezdniowej trasie będącej fragmentem drogi krajowej nr 5 biegnącej z Gdańska do Poznania i Wrocławia. Pojawią się one w dwóch miejscach, a odległość między nimi wyniesie 2 km. Na podstawie pomiaru prędkości i godziny w punkcie początkowym i końcowym zostanie ustalona średnia prędkość pojazdu, która na tym konkretnym odcinku nie powinna przekroczyć 100 km/h. Na obu bramkach zostaną również umieszczone kamery, które posłużą do identyfikacji kierowców na podstawie numerów rejestracyjnych.

System, którego testy ruszą w Bydgoszczy w ciągu kilkunastu dni i potrwają co najmniej do końca 2012 r., to zupełna nowość na polskich drogach. Oceną jego funkcjonowania i jakości zajmuje się Instytut Badawczy Dróg i Mostów.

W fazie testów, kierowcom przekraczającym dopuszczalną prędkość mandaty nie będą wystawiane. Generalny Inspektorat Transportu Drogowego nie chce ujawnić dlaczego do przetestowania systemu wybrał akurat ten fragment bydgoskiej trasy i czy po zakończeniu testów bramki pozostaną na miejscu.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama