Reklama

Służby Mundurowe

Organizator zamachów w Paryżu zabity przez francuskich antyterrorystów

  • Fot. Ministerstwo Obrony Francji
    Fot. Ministerstwo Obrony Francji

Francuska prokuratura poinformowała, że przywódca terrorystów, którzy zorganizowali zamachy w Paryżu, został zabity we wczorajszej akcji jednostek specjalnych.

Zgodnie z komunikatem prokuratury, Abdel Hamid Abbaoud, podejrzewany o zorganizowanie zamachów w Paryżu, które miały miejsce 13 listopada, został zidentyfikowany jako jedna z osób zabitych podczas wczorajszych działań specjalnej jednostki policji RAID. Antyterroryści przeprowadzili wczoraj akcję w należącym do paryskiej aglomeracji Saint-Denis, jej celem było ujęcie przywódcy ugrupowania, które przeprowadziło ataki w Paryżu.

Czytaj więcej: Francuskie Czarne Pantery ruszają przeciwko terrorystom. Jednostka specjalna RAID

W trakcie operacji zginęło co najmniej dwóch podejrzanych (w tym kobieta, która wysadziła się w powietrze), a ujęto kolejnych siedem osób. Obrażenia odniosło kilku funkcjonariuszy jednostek specjalnych, zginął także jeden z psów wspierających policjantów.

Abdel Hamid Abbaoud był obywatelem belgijskim pochodzenia marokańskiego. Brał udział w działaniach dżihadystów w Syrii. W styczniu br. w trakcie działań policji, mających związek ze zwalczaniem zorganizowanej przez niego komórki terrorystycznej w mieście Verviers, zginęło dwóch terrorystów, jemu jednak udało się uciec.

Czytaj więcej: Atak w Paryżu. Przekaz terrorystów dla świata

Według dostępnych informacji, w kilku atakach w Paryżu zginęło co najmniej 129 osób. Terroryści wykorzystali zarówno broń palną, jak i ładunki wybuchowe. Operację policyjną, w trakcie której śmierć poniósł Abdel Hamid Abbaoud, przeprowadziła jednostka RAID.

Czytaj też: Przed Francją i całą Europą czas decyzji. Pierwsze wnioski po zamachu terrorystycznym w Paryżu

Czytaj też: Po zamachach w Paryżu – będą zmiany w polityce bezpieczeństwa wewnętrznego

 

Reklama

Komentarze

    Reklama