Reklama

Służby Mundurowe

Nowy wynalazek US Army zrewolucjonizuje medycynę pola walki?

  • Foto: US Army
    Foto: US Army

Nowy sposób tamowania krwawienia jest obecnie rozwijany przez Amerykańskie Siły Lądowe. Strzykawki z gąbkami w formie granulatu XSTAT mają stanowić rozwiązanie, z jakim borykają się wojskowi sanitariusze na polu walki.

Urządzenie wygląda jak duża strzykawka z małymi gąbkami, które powiększają się i chłoną krew, wypełniając zraniony obszar. W ten sposób krwotok zostaje zatrzymany. Urządzenie wstrzymuje krew od środka. Lekarze wojskowi nigdy dotąd nie dysponowali takimi możliwościami, XSTAT jest tak prosty w użyciu, że może być używany nawet przez żołnierzy bez przeszkolenia medycznego.

Obecna wersja urządzenia jest użyteczna tylko i wyłącznie w przypadku dużych ran, jednak już trwają pracę nad wariantem, który będzie można zastosować w przypadku mniejszych obrażeń. W trakcie badań uznano, że nie będzie możliwe stworzenie jednego, uniwersalnego aplikatora, mimo iż gąbki wewnątrz mają jednakowy rozmiar.

Produkt ma wejść do użycia prawdopodobnie jeszcze latem. Federalna Agencja Żywności i Leków musi zaakceptować XSTAT jako nowy element wyposażenia, jednak do tego czasu ma być dostępny komercyjnie. Amerykanie oczekują, że firma RevMedx wyprodukuje pierwszą, testową serię produktu.  Jeśli chodzi o użycie wojskowe – medycy z poszczególnych jednostek mają sami dokonywać zakupu urządzeń. Strzykawki mają być dostępne dla każdych służb mających potrzebę ich stosowania, zarówno w przypadku służb wojskowych, jak i cywilnych.

(JSm)

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama