Reklama

Legislacja

Z uczelniami MSWiA się udało, ze szkołą Służby Więziennej już nie. Senat przeciwny nowelizacji ustawy

Fot. ppor. Agnieszka Tracz/ Mazowiecka Służba Więzienna, Twitter
Fot. ppor. Agnieszka Tracz/ Mazowiecka Służba Więzienna, Twitter

Senat podczas czwartkowych głosowań odrzucił zmiany w ustawie o Służbie Więziennej, m.in. zmianę nazwy Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości na Akademię Wymiaru Sprawiedliwości. Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu.

Reklama

Za uchwałą o odrzuceniu przyjętych przez Sejm w połowie kwietnia zmian głosowało 53 senatorów, 43 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Reklama

W toku prac legislacyjnych senatorowie wskazywali, że proponowane przez rząd zmiany dotyczące Akademii Wymiaru Sprawiedliwości pozwalają ministrowi sprawiedliwości powołać rektora akademii na pięcioletnią kadencję. Przeciwko nowelizacji, jako niezgodnej z ustawą o szkolnictwie wyższym, sprzeciw zgłosiła Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "Przepisy dotyczące powoływania władz akademii będą nadal wynikały z ustawy o Służbie Więziennej, zamiast zapewniających jej niezależność ogólnych zasad dla wszystkich uczelni" - mówili podczas prac parlamentarzyści opozycji, a wiceszef MS Michał Woś przekonywał, że jest on zgodny z prawem.

Czytaj też

Wątpliwości budziła też jedna z poprawek, jaką na ostatnim etapie legislacji w Sejmie do treści ustawy dodali posłowie. Chodzi o art. 6, który dotyczy przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku, a dokładniej rzecz ujmując kwestii finansowania. Jak wskazywali senatorowie zapis ten wykracza poza zakres ustawy i nie jest z nią związany merytorycznie, co sprzeczne jest z zasadami legislacji. 

Reklama

Przepisy obok zmiany w nazwie szkoły wyższej na akademię mają m.in. uprościć kwalifikację kandydatów do Służby Więziennej oraz usprawnić proces gospodarowania zasobem kwater tymczasowych dla jej funkcjonariuszy. Zmiany przygotowane przez rząd dotyczą również orzecznictwa lekarskiego dla kandydatów do służby - do rekrutacji mają zostać włączone jednostki medycyny pracy służby więziennej. W pracach sejmowych rząd uzasadniał, że ma to usprawnić nabór i zachęcić kandydatów do wstąpienia do SW oraz odciążyć wydające obecnie takie orzeczenia podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Rejonowe Komisje Lekarskie.

Czytaj też

Nowelizacja powróci teraz do Sejmu, który może odrzucić weto Senatu. I choć sejmowa większość opiera się na niewielkiej przewadze, doświadczenie pokazuje, że - nawet przy 100-proc. mobilizacji opozycji - obozowi rządzącemu rzadko brakuje głosów. W związku z tym, dość prawdopodobne jest, że ustawa i tak trafi do prezydenta w kształcie w jakim pierwotnie opuściła Sejm. Jeśli ten podpisze nowelizację wejdzie ona w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Jedynie przepisy dotyczące Akademii Wymiaru Sprawiedliwości i zasad wyboru jej nowego rektora miałyby obowiązywać od 1 września 2023 r

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama