Bezpieczeństwo Wewnętrzne
WOT w gotowości do pomocy na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku
Wojska Obrony Terytorialnej podniosły gotowość Zespołów Oceny Wsparcia na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku w związku z sytuacją pogodową - przekazał w środę rzecznik WOT ppłk. Marek Pietrzak. Na terenie tych województw jednostki WOT są gotowe do podjęcia działań.
W odpowiedzi na alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o zagrożeniach spowodowanych intensywnym deszczem i wezbraniem rzek WOT podniósł gotowość Zespołów Oceny Wsparcia brygad OT w województwach: podkarpackim, małopolskim i śląskim. "Na terenie tych województw jednostki WOT są gotowe do podjęcia działań" - zapewnia ppłk. Pietrzak.
Zadaniem Zespołów Oceny Wsparcia jest podwyższenie efektywności zarządzania kryzysowego. To one jako pierwsze udają się na miejsca zdarzeń, oceniają sytuację i nawiązują kontakt ze sztabem kryzysowym. Ich zadaniem jest także oszacowanie potrzeb użycia sił i środków z zasobów wojska.
Podnosimy gotowość Zespołów Oceny Wsparcia na terenie: #podkarpacie, #małopolska, #śląskie#terytorialsi#ZawszegOTowi #zawszeblisko https://t.co/7U2crPBqGi
— Terytorialsi (@terytorialsi) 22 maja 2019
Terytorialsi do działań mogą ruszyć na wniosek wojewody do ministra obrony narodowej. Pietrzak zapewnił, że takie decyzje podejmowane są błyskawicznie. Było tak w przypadku wtorkowych wydarzeń na Lubelszczyźnie, gdzie przy usuwaniu szkód po trąbie powietrznej ze strażakami współpracuje II Lubelska Brygada OT. do dwustu żołnierzy WOT.
Od wtorku przed intensywnymi opadami i wezbraniem rzek alerty wydaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz RCB. Tylko we wtorek strażacy w całej Polsce podjęli ponad 1 120 interwencji w związku z sytuacją pogodową, a w środę - już niemal 800. Na południowym wschodzie kraju podnosi się poziom wód; dochodzi do podtopień budynków
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert dla osób przebywających w woj. małopolskim, podkarpackim i południowych powiatach woj. śląskiego. Na tych obszarach mogą wystąpić intensywne opady deszczu i burze. Możliwe są też lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Szef Wydziału Polityki Informacyjnej Anna Adamkiewicz przekazała, że ostrzeżenia mogą obowiązywać nawet do jutrzejszego popołudnia.
Wojewodowie raportują premierowi
Premier Mateusz Morawiecki w środę podczas wideokonferencji z wojewodami z regionów, gdzie wystąpiły intensywne deszcze i podtopienia poprosił o przedstawienie aktualnej sytuacji oraz raportu dotyczącego koordynacji działań pomiędzy poszczególnymi służbami.
Premier @MorawieckiM podczas odprawy z wojewodami w @MSWiA_GOV_PL: Wiem o sytuacji, która jest coraz bardziej niebezpieczna w woj. małopolskim, podkarpackim i śląskim. Chcę prosić o przedstawienie aktualnej sytuacji w tych najbardziej zagrożonych miejscach. pic.twitter.com/6O0SCIiCTV
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 22 maja 2019
"Wiem o sytuacji, która jest coraz bardziej niebezpieczna w wielu miejscach, w wielu powiatach województw małopolskiego, podkarpackiego, w dziesięciu powiatach województwa śląskiego" - mówił Mateusz Morawiecki na spotkaniu w MSWiA, w którym biorą udział m.in. wiceszefowie tego resortu.
Morawiecki poprosił wojewodów, którzy biorą udział w wideokonferencji m.in. o przedstawienie aktualnej sytuacji w zakresie zabezpieczenia mienia, zdrowia i życia mieszkańców zagrożonych terenów.
W wideokonferencji biorą udział również wojewodowie z województw: małopolskiego, podkarpackiego śląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Przed spotkaniem zapowiadano również obecność dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marka Kubiaka i zastępcy komendanta głównego PSP nadbryg. Marka Jasińskiego.