Reklama

Legislacja

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych ma nową przewodniczącą

polska sejm wybory
Sejm RP
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/X

Na czele sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych stanęła poseł Maria Małgorzata Janyska (KO). Zastąpiła ona posła Koalicji Obywatelskiej Tomasza Szymańskiego, który w połowie grudnia został powołany na stanowisko wiceministra w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Reklama

W czwartek, po raz drugi w tej kadencji Sejmu, zebrała się Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. Zanim jednak posłowie przystąpili do rozpatrzenia i zaopiniowania dla Komisji Finansów Publicznych rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2024, musieli wybrać nowego przewodniczącego komisji. Stanowisko to przypadło poseł Marii Małgorzacie Janysce.

Reklama

Na stanowiskach zastępców pozostali – wybrani podczas pierwszego posiedzenia komisji - Paweł Hreniak z PiS, Konrad Frysztak z KO, Zbigniew Sosnowski z PSL oraz Bartosz Romowicz z Polski2050. Do grona wiceszefów Komisji, w miejsce poseł Janyski, którą wybrano przewodniczącą Komisji, dołączyła poseł Maria Pępek.

Czytaj też

Maria Małgorzata Janyska zastąpiła na stanowisku przewodniczącego Tomasza Szymańskiego (KO), który 13 grudnia odebrał z rąk ministra spraw wewnętrznych i administracji powołanie na stanowisko sekretarza stanu w resorcie. W ministerstwie odpowiada m.in. za kwestie administracji, teleinformatyki, sprawy obywatelskie oraz kwestie związane z relacjami z kościołami i związkami wyznaniowym.

Reklama

Podczas drugiego posiedzenia, członkowie Komisji zajęli się projektem ustawy budżetowej na rok 2024. Chodzi m.in. o budżety służb podległych MSWiA oraz fundusze celowe, w tym Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej, Funduszu Wsparcia Policji czy Funduszu Wsparcia Straży Granicznej.

Czytaj też

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych to jedno z najważniejszych sejmowych „ciał” z punktu widzenia zarówno funkcjonariuszy jak i samych formacji. Pracujący w niej posłowie zajmują się bowiem nie tylko sprawami jakie dotyczą Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej czy Służby Ochrony Państwa, ale też szerokim katalogiem ustaw istotnych dla całego środowiska mundurowego. Oprócz tego w zainteresowaniu tego gremium znajdują się też tematy dotyczące bezpieczeństwa wewnętrznego, ochrony ludności czy bezpieczeństwa granic.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze