Reklama

Legislacja

Ponad 3 mld złotych na modernizację służb mundurowych w 2019 roku. Najwięcej pieniędzy trafi do Policji

fot.MSWiA
fot.MSWiA

„W 2019 r. planujemy wydatkować na program modernizacji służb mundurowych kwotę 3,075 mld złotych” – powiedział podczas czwartkowego wystąpienia w sejmie wiceszef MSWiA Krzysztof Kozłowski. Większość z tej kwoty, bo ponad 2 mld złotych, trafić ma do Policji, najmniej, bo niespełna 70 mln złotych, otrzyma Służba Ochrony Państwa.

Program modernizacja służb mundurowych podległym MSWiA rozpisany jest na 4 lata. Środki przewidziane w ramach budżetów na 2017 i 2018 rok zostały, lub są wykorzystywane przez Policję, Państwową Straż Pożarną, Straż Graniczną i nowopowstałą Służbę Ochrony Państwa (wcześniej Biuro Ochrony Rządu). W ramach pieniędzy, przewidzianych w związku z ustawą modernizacyjną, w budżecie na 2019 rok, do służb MSWiA trafi łącznie 3 mld 75 mln złotych. Zgodnie z zapowiedziami wiceszefa MSWiA, Krzysztofa Kozłowskiego, największą część tych środków otrzyma Policja (2 mld 35 mln złotych). Pozostały milard podzielony zostanie między PSP, SG i SOP. Strażacy powinni otrzymać 540 mln złotych, Straż Graniczna 430 mln złotych, a Służba Ochrony Państwa 69 mln złotych.

Przypomnijmy, pieniądze pochodzące z ustawy modernizacyjnej w dużej części przeznaczone są na podwyżki dla funkcjonariuszy, ale także na zakup sprzętu czy inwestycje.

Program modernizacji służb mundurowych to: samo bezpieczeństwo Polaków jako wartość bardzo ważna, istotna, lepsze wyposażenie służb mundurowych i podwyżki wynagrodzeń naszych funkcjonariuszy.

Krzysztof Kozłowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

Jak zaznaczył Kozłowski na funkcjonowanie Policji, w budżecie na 2019 rok przewidziano łącznie (razem ze środkami pochodzącymi z programu modernizacji) 11 mld 62 mln złotych. Wiceszef MSWiA odniósł się też do pytań o to ile pieniędzy w przyszłorocznym budżecie przeznaczonych zostanie na finansowanie Ochotniczych Straży Pożarnych. Zgodnie z tym co mówił Kozłowski, na 2019 rok dla OSP przewidziano 128 mln złotych, z czego prawie 84 mln złotych trafi do jednostek OSP wpisanych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

Krzysztof Kozłowski odniósł się także do finansowania organizacji międzynarodowego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Wiceminister zaznaczył, że w obszarze za jaki odpowiada MSWiA, na ten cel przeznaczono 9,4 mln złotych, w tym 7,293 mln złotych na wypłatę wynagrodzeń, dodatkowych świadczeń dla funkcjonariuszy Policji, którzy będą uczestniczyć w działaniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas szczytu (przypomnijmy, o zakupach dla służb mundurowych, w związku ze zbliżającym się szczytem, pisaliśmy już kilkukrotnie).

Wiceszef MSWiA odniósł się także do środków jakie w przyszłorocznym budżecie mają zostać przeznaczone na Centra Powiadamiania Ratunkowego. „W rezerwie dziewiątej budżetu państwa zaplanowana jest kwota 51,5 mln zł” – zapowiedział Kozłowski.

(…)przypomnę, to jest ten system, dzięki któremu każdy z nas może skontaktować się z odpowiednimi służbami. (…) To są znaczące środki, które pozwolą na bardzo nowoczesne, bardzo rzetelne funkcjonowanie centrów powiadamiania ratunkowego (…).

Krzysztof Kozłowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji 

Pieniądze, jakie MSWiA przekazuje służbom mundurowym, są w ostatnim czasie jedną z głównych osi konfliktu na linii funkcjonariusze-MSWiA. Wszystko za sprawą trwającego od lipca protestu służb mundurowych, które domagają się m.in. podwyżek uposażenia. Przypomnijmy, wobec braku porozumienia, mundurowi w ubiegłym tygodniu manifestowali na ulicach Warszawy. Podczas przemarszu ulicami miasta, związkowcy złożyli także petycję w Kancelarii Prezydenta oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W związku z wciąż trwającym patem, szef MSWiA Joachim Brudziński zaprosił przedstawicieli związków zawodowych reprezentujących służby mundurowe do rozmów. Związkowcy zwrócili się o wyznaczenie terminu spotkania, jak na razie nie wiadomo kiedy do niego dojdzie.

Reklama

Komentarze (4)

  1. Bolok

    A gdzie służba więzienna?? To chyba jakaś kpina

  2. !

    A Służba Celno Skarbowa to gdzie ?

  3. Aaa

    Podwyżka przypada średnio na etat. W Łodzi dostaliśmy ostatnio pomniejszone o kilkadziesiąt zł na osobe. Ale my sami w większości kupujemy wyposażenie biurowe. BHP i Audyut to absurd. Ja lubię swoją pracę. Nie narzekam, prostuję. Dla hejterów: jak sewc buty źle naprawia, to należy zmienić kolor fasady czy szewca.

  4. Zak

    Ahhh. Wydajcie te pieniądze na posterunki które nie mają racji bytu. Dobrze brzmią medialnie i są jak papier toaletowy. Do dupy.

Reklama