Reklama

Legislacja

Modyfikacje w dodatku dla weteranów. Prezydent podpisał zmiany

prezydent duda
Autor. Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl)/Twitter

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy o weteranach, która wprowadza dodatek dla wszystkich weteranów poszkodowanych w misjach, nie tylko emerytów i rencistów, ale także tych, którzy nadal służą lub pracują.

Reklama

Nowelizacja ustawy o weteranach działań poza granicami państwa umożliwia otrzymywanie zapomóg przez weteranów-funkcjonariuszy oraz poszkodowanych weteranów funkcjonariuszy na zasadach analogicznych, jakie otrzymują weterani (weterani poszkodowani) żołnierze i funkcjonariusze, między innymi ABW i AW. Zakłada ona, że wszyscy poszkodowani weterani będą mogli otrzymać specjalny dodatek - również ci, którzy nie pobierają emerytury, renty inwalidzkiej. Zmiany będą dotyczyły osób, którym odpowiedni organ przyznał status weterana poszkodowanego. Dotychczas taki dodatek przysługiwał tylko tym weteranom, którzy nie pracują.

Reklama

Nowelizacja zakłada wprowadzenie prawa do wypłaty dodatku dla wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy, niezależnie od tego, czy pozostają w czynnej służbie albo pracują czy nie. Wysokość dodatku dla weteranów poszkodowanych uzależniona jest od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu. Dzięki temu rozwiązaniu w większym stopniu możliwe będzie zabezpieczenie dodatkowych potrzeb związanych z leczeniem, rehabilitacją, opłaceniem kosztów ewentualnej opieki czy dojazdów do placówek medycznych i rehabilitacyjnych.

Czytaj też

Nowe rozwiązania – na zasadzie odesłań zastosowanych w ustawie o weteranach działań poza granicami państwa – odnoszą się do obecnych i byłych funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także do obecnych i byłych funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej.

Reklama

Przypomnijmy, że w 2019 r. rząd zwiększył wysokości dodatku dla weterana poszkodowanego dla osób z orzeczonym uszczerbkiem na zdrowiu powyżej 30 proc. Nadał także uprawnienia do dodatku grupie weteranów, którzy posiadają uszczerbek na zdrowiu w wysokości od 1 do 9 proc.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Czytaj też

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama