Modernizacja i zmiany w art. 15a lekarstwem na kadrowe problemy policji?

20 maja 2021, 10:48
ślubowanie fot KWP w Bydgoszczy twitter
Fot. KWP w Bydgoszczy/Twitter

Czy liczba wakatów w 2021 roku w Policji spadnie poniżej 3 tysięcy? - pytają policyjni związkowcy, przy okazji publikacji danych wakatowych formacji zgodnie ze stanem na 1 maja br. Na razie nic takiego obrotu sprawy nie zapowiada, a kadrowe braki - choć ustabilizowały się w stosunku do trudnej sytuacji z 2020 roku, spowodowanej pandemią koronawirusa - dalej, jak mówił na początku roku gen. insp. Jarosław Szymczyk, spędzają policji sen z powiek.

Dzięki danym otrzymanym w trybie dostępu do informacji publicznej przedstawiamy stan kadrowy Policji na dzień 1 maja 2021 roku - piszą policyjni związkowcy. Jak podają, na początku maja w formacji brakowało aż 5 388 funkcjonariuszy, co stanowi 5,22 proc. wakatów. Jeszcze dwa miesiące temu, bo na początku marca br. wynosiła ona 6194. 

Do 1 maja do służby przyjęto 2315 osób, jednak to nadal mniej niż liczba osób, która szeregi policji postanowiła opuścić. W 2021 roku odeszło z niej bowiem 2298 funkcjonariuszy. Niezmiennie z najtrudniejszą sytuacją, jeśli chodzi o liczbę wakatów, zmaga się Komenda Stołeczna Policji. Kształtuje się ona w tym garnizonie na poziomie 11,50 proc. Duży wakatowy problem utrzymuje się również w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji "BOA". Brakuje tam 24,44 proc. mundurowych. 

Jak analizują sami związkowcy, "od szeregu lat problemem jest zapełnienie wakatów głównie w dużych miastach jak: Warszawa, Katowice, Poznań, Wrocław, Szczecin, Łódź i Kraków", z którymi trudno poradzić sobie będzie "bez konkretnych zachęt finansowych". Natomiast nieracjonalne i mało efektywne jest przyjmowanie w tych miejscach do służby osób z odległych od aglomeracji miejscowości. "Tzw. dodatek aglomeracyjny mógłby rozwiązać problem z wyjątkiem Warszawy, gdzie bez wsparcia stolicy przez inne województwa w ramach tzw. <<adaptacji zawodowej>> sytuacja była by bardzo zła. Wakat przekraczający ponad tysiąc utrzymuje się od dłuższego czasu i jak widać nie ma widoku na zmianę tej sytuacji" - piszą związkowcy. 

W oczekiwaniu na...

W rozwiązaniu kadrowych problemów formacji, w ocenie policjantów, pomoże uchwalenie kolejnego programu modernizacji oraz zmiany w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. W przypadku tego pierwszego, jak podkreślają, powinien on wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku i trwać co najmniej do 2025 roku. Oznaczałoby to co prawda roczne opóźnienie w stosunku do oryginalnych planów, ale ważne, że wyczekiwany program wreszcie by ruszył. Jak informował redakcję InfoSecurity24.pl sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, "projekt ustawy jest na ukończeniu", a MSWiA czekają jeszcze konsultacje ze związkami zawodowymi i akceptacja projektu na forum rządowym. Na temat dokumentu wiadomo więc nadal niewiele. Polityk zdradził jednak, że resort planuje na sfinansowanie programu przeznaczyć nie mniej środków, niż w poprzedniej ustawie modernizacyjnej. Nie wiadomo jednak, czy w jego ramach na kolejne podwyżki liczyć mogliby sami mundurowi. Jak mówił bowiem polityk, "służby mundurowe to nie tylko funkcjonariusze, ale też pracownicy cywilni". Resort ma więc w planach "mocniej spojrzeć" właśnie na tę grupę, której dotychczasowe ustawy modernizacyjne nie obejmowały.

Związkowcy oczekują również rozwiązania sprawy zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Jak podkreślali już wcześniej, propozycje MSWiA w tym zakresie doprowadzą do utworzenia czwartego systemy emerytalnego, a do kompromisu w tej sprawie jeszcze daleka droga. Wspomniany już Maciej Wąsik zapewnia jednak, że resort przedstawił w tej sprawie "racjonalne rozwiązania". "Możliwe, że są jeszcze jakieś lepsze niż te, które zaproponowaliśmy. Czekamy na spotkanie i rozpoczęcie prac. Te rozmowy nie będą łatwe, ale jestem pozytywnie nastawiony. Możemy się różnić, ale szanujemy się, pracujemy i rozmawiamy" - zapewniał polityk w wywiadzie dla InfoSecurity24.pl. 

Niezbędne, według NSZZP, jest również znalezienie "zachęt finansowych dla funkcjonariuszy, którzy dzisiaj mają 15 i więcej lat służby". Jak podkreślają, obecna siatka płac im tego nie gwarantuje i nie zawiera żadnego elementu motywacyjnego. "Średnia dodatku służbowego, która jest obecnie na poziomie kilkunastu procent, a mogłaby sięgać nawet 50 proc. uposażenia zasadniczego nie jest do zaakceptowania i wymaga działań systemowych – dodatek progresywny" - piszą. Obecnie może on sięgnąć 35 proc. Policjanci, którzy osiągnęli 15 lat służby nie mogą jednak liczyć na wprowadzenie świadczenia motywacyjnego (takiego jak po 25 czy 28,5 lat służby, który funkcjonuje od 2020 roku). Stanowisko MSWiA w tej sprawie jest jasne - takiej szansy nie ma. 

Problem stanowić ma również czytelna zawodowa ścieżka kariery, ale do tego niezbędne jest "doszacowanie" budżetu formacji. Według związkowców, powinien on być kształtowany tak, jak w przypadku Ministerstwa Obrony Narodowej, czyli w korelacji z PKB. "W przeciwnym razie środki wakatowe tak jak dotychczas zamiast trafić do policjantów na awanse, nagrody i podwyższenie dodatków służbowych będą źródłem pokrywania pod koniec roku niedoborów finansowych w tzw. rzeczówce (...) - czytamy na stronie NSZZP. 

Resortowe konsultacje

Do "niełatwych rozmów" z mundurowym środowiskiem, o których mówił Maciej Wąsik, doszło m.in. 14 maja. Polityk spotkał się wtedy z przewodniczącymi związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb mundurowych MSWiA. Głównym tematem rozmowy były właśnie propozycje strony związkowej dotyczące artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Odnosi się to przede wszystkim do zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych do służby po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. Jak informuje MSWiA, związkowcy zaprezentowali postulaty służb w tym zakresie, natomiast MSWiA przedstawiło swoją ocenę sytuacji. Wiceminister Maciej Wąsik zapewnić miał, że ministerstwu zależy na tym, aby doświadczeni funkcjonariusze pozostali w służbie, a resort otwarty jest na wypracowanie ze stroną związkową jak najlepszego rozwiązania w tym zakresie.

Kolejne spotkanie ze stroną związkową odbędzie się już za parę dni, bo 25 maja. 

MR

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 74
ja
piątek, 11 czerwca 2021, 18:24

zamiast NSZZ policjantów lepsza nazwa ..sprzedawczyki" nazwa krótsza , właściwie oddaje to co robią. szkoda każdej złotówki na te związkowe składki.

Atam cicho być
czwartek, 27 maja 2021, 11:38

Ponura rzeczywistość nt. 15a. A teraz to zaraz urlopy to nie warto, potem to już koniec roku to nie warto. A potem to przygotowanie do wyborów to nie warto, potem wybory więc może na początku następnego roku, bo nie wiadomo kto będzie rządził, a potem to się zobaczy, no zobaczy się.. normalnie scenariusz jak u Barei.

Siwuest
środa, 26 maja 2021, 22:20

Panie Jankowski co z Art.15a

Krzych
środa, 26 maja 2021, 20:04

Wczoraj mieli się spotkać w sprawie art. 15a , mija kolejny dzień i żadnej informacji. Może ktoś w końcu napisze na kiedy przełożyli kolejne spotkanie i kogo tym razem nie było.

Rudy
środa, 26 maja 2021, 23:26

Jednego się boję, coś za cicho jest, żeby się nie okazało że zostalismy sprzedani i wchodzi 15aa, tej sytuacji lepiej odejść przed upływem 25 lat i pozostać przy 15a

Walery
środa, 26 maja 2021, 21:11

Naprawdę Cię to dziwi?, zresztą bez znaczenia, nawet jak to spotkanie się odbyło to setny raz nic nie wniosło. Nie wiem czy jest jeszcze choć jedną osoba która wierzy że ten związek coś zrobi?, może i są optymiści, ale było na to 20 lat, nie było pandemii, były pieniądze i nic nie zrobiono, to niby teraz nagle wezmą się do roboty, sory, ale nie wierzę już w tych ludzi.. może dla siebie coś by zrobili, ale dla nas na pewno nie. Nie wierzę że żaden Rząd im nie sprzyjał, po prostu problem 15a jest wypychany na margines, od zawsze, od kiedy istnieje. Pytam się, czy to nasza wina że Buzek zafundował nam tego gniota?, potem niezbyt korzystnie uformował go Miller, ale to wciąż gniot, nie nasz system, system mieszany. Tylko nie fundujcie nam 15aa, bo tego możemy nie udźwignąć po latach impasu, pustych obietnic, inercji, to już wolimy 15a, zawsze kiedyś sobie odbierzemy sobie te lata, zawsze to coś. I nie dzielcie nas na roczniki, przyjąłem się w 2002, ale chciałbym żeby ten bubel prawny został też zniesiony dla moich kolegów 03-12, nie można tych ludzi zostawić na pastwę losu, po prostu zostawić samych sobie, chyba tyle w temacie

...
środa, 26 maja 2021, 12:52

I znowu art. 15 dotyczący garstki funkcjonariuszy. Wszyscy się przegadują na ten temat, a inne punkty porozumienia wyciszone. Bo po co walczyć o to co dotyczy wszystkich jak można pozorować działania dla garstki, ale głośno. Władza lubi to.

Gorsi
środa, 26 maja 2021, 19:31

Jeżeli okaże się że pominą grupę 03-12, to trzeba będzie opowiedzieć się za pluralizmem związkowym i zrezygnować z członkostwa w związkach, nie może być tak że albo nie robi się nic w sprawie latami a jeżeli w końcu coś robią to tylko dla wybrańców, garstki osób z 99-03, podczas protestu byliśmy wszyscy razem, a teraz chcą nas wyrzucić poza nawias, dziękujemy!!!

Kadr sg
czwartek, 27 maja 2021, 01:30

Byliśmy wszyscy razem w postulacie bo tyle było waszej walki. Nie róbcie hec. A gdzie byliście gdy wnioski szły do TK, opisy prawnicze, interpelacje poselskie - bez jaj. Najlepiej się dopisać i mówić że walczyliśmy razem

Ddd
wtorek, 29 czerwca 2021, 13:31

A Ty co takiego zrobiłeś dla sprawy ?

Harry
czwartek, 27 maja 2021, 11:41

A to przepraszam, Policja nie protestowała ws. 15a?, nie walczy latami o te zmiany?, no bądźmy poważni, lepiej poszukaj przyczyny w postawie FZZSM wzamiast stawiać się na piedestale dla zasłużonych

Tweets InfoSecurity24