Reklama

Służby Mundurowe

Izraelskie roboty penetrują tunele w Strefie Gazy

  • Roboty MTGR mogą prowadzić działania między innymi w tunelach i są używane przez Izraelczyków podczas operacji Protective Edge. Fot. Roboteam.
    Roboty MTGR mogą prowadzić działania między innymi w tunelach i są używane przez Izraelczyków podczas operacji Protective Edge. Fot. Roboteam.

W trakcie operacji Protective Edge Siły Obronne Izraela używają do penetracji tuneli budowanych przez Hamas lekkich robotów Micro Tactical Ground Robot – pisze Defense Tech.

Jak podaje Defense Tech, izraelska armia po raz pierwszy w historii używa systemów bezzałogowych  Micro Tactical Ground Robot (MTGR) do działań w tunelach, które są wykorzystywane przez palestyńskie organizacje terrorystyczne. Izraelskie władze miały dokonać pilnego zakupu robotów w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Hamasu.

Systemy Micro Tactical Ground Robot wytwarzane są przez izraelską firmę Roboteam. Mogą one przenosić ładunek o masie do 10 funtów (ok. 4,5 kg) i prowadzić działania przez okres od 2 do 4 godzin, w zależności od trybu pracy. Systemy tego typu są wyposażone w czujniki elektrooptyczne zapewniające zdolność do prowadzenia obserwacji zarówno w dzień jak i w nocy, w pełnym zakresie kątów. Mogą one być przenoszone przez żołnierzy i wykorzystywane do działań w pomieszczeniach zamkniętych, w tunelach, a także w otwartym terenie.

Roboty Micro Tactical Ground Robot zostały także zakupione dla Stanów Zjednoczonych. Łączna wartość kontraktu wynosi około 15,7 mln USD, a czas jego realizacji – 40 miesięcy. Trafią one jednak nie tylko do sił zbrojnych (w  tym jednostek specjalnych), ale także na wyposażenie FBI czy nawet straży pożarnej Nowego Jorku. Istnieje kilka odmian systemów MTGR, przeznaczonych do prowadzenia rozpoznania czy wsparcia zespołów EOD (Explosive Ordnance Disposal), zajmujących się między innymi neutralizacją ładunków wybuchowych.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama