Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Frontex: 15 razy więcej prób nielegalnego przekroczenia wschodniej granicy UE w 2021 roku

Fot. DWOT
Fot. DWOT

Na wschodniej granicy UE łączna liczba wykrytych przypadków nielegalnego przekroczenia granicy w 2021 roku wyniosła niemal 8 tys., czyli 15 razy więcej niż w 2020 r., a migranci pochodzili głównie z Iraku, Afganistanu i Syrii - poinformował we wtorek Frontex.

Sąsiadujące z Białorusią państwa członkowskie Unii Europejskiej znacznie wzmocniły środki kontroli granic w ramach wprowadzonych stanów wyjątkowych, co uniemożliwiło w październiku duże przepływy migrantów z Białorusi do UE - podała Agencja. Na wschodniej granicy UE łączna liczba wykrytych przypadków nielegalnego przekroczenia granicy w 2021 roku wyniosła niemal 8 tys., czyli 15 razy więcej niż w 2020 r., a migranci pochodzili głównie z Iraku, Afganistanu i Syrii.

"W 2021 r. najbardziej ucierpiała unijna granica z Białorusią. Po osiągnięciu historycznego maksimum w lipcu, kiedy wykryto ponad 3200 nielegalnych przekroczeń, w kolejnych miesiącach napływ migrantów na wschodnim szlaku lądowym zmniejszył się do ponad 600 przekroczeń w październiku 2021 r." - przekazała zajmująca się ochroną europejskich granic agencja UE.

Według wstępnych obliczeń liczba nielegalnych przekroczeń granic zewnętrznych UE w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy bieżącego roku wzrosła o prawie 70 proc. (do 160 tys.) i o 45 proc. w porównaniu ze stanem sprzed pandemii w 2019 r.

W październiku na głównych szlakach migracyjnych do Europy doszło do blisko 22,8 tys. nielegalnych przekroczeń granicy, o 30 proc. więcej niż w 2020 r., kiedy obowiązywały ograniczenia związane z pandemią i o 18 proc. więcej w porównaniu z październikiem 2019 r. Aż 40 proc. nielegalnych przekroczeń granic unijnych miało miejsce na Bałkanach Zachodnich.

Frontex zwrócił również uwagę na znaczący wzrost w październiku nielegalnych przekroczeń na szlaku środkowośródziemnomorskim (o 85 proc. więcej niż w poprzednim roku). Rośnie liczba migrantów przybywających do Włoch drogą morską z Turcji: Tunezyjczyków, Banglijczyków i Egipcjan.

W trakcie 2021 roku wzrost nielegalnych przekroczeń odnotowano również na szlaku zachodniośródziemnomorskim, używanym głównie przez Algierczyków i Marokańczyków, oraz zachodnioafrykańskim, gdzie większość migrantów pochodzi z Maroka i Afryki Subsaharyjskiej.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Anonim

    Po co komu jest ten Frontex, jeśli nie potrafi nawet odsyłać nielegalnych imigrantów do kraju ich pochodzenia. UE musi zrobić to samo co Australia i odsyłać wszystkich nielegalnych imigrantów na jakaś wyspe na morzu, Św. Helena, Madera, jedna z Wysp Kanaryjskich, Malta albo jakieś terytorium zamorskie Francji, Hiszpanii, Anglii było by idealne.