Firma Alsetex zaprezentowała w Paryżu po raz pierwszy bezzałogowy śmigłowiec ASV100 uzbrojony w wyrzutnie granatów niezabijajacych kalibru 56 mm (hukowo-błyskowych, z gazem łzawiącym itp.) typu AeroCougar. Jest to element systemu modułowego uzbrojenia niezabijającego kalibru 56mm, w którego skład wchodzą też wyrzutnie ręczne i instalowane na pojazdach.
Podczas Eurosatory 2016 firma Alsetex, należąca do grupy kapitałowej Lacroix, zaprezentowała system rodzinę broni niezabijającej kalibru 56 mm, przeznaczonych dla formacji porządkowych i służb mundurowych. Składają się na niego wyrzutnie ręczne, pojazdowe i wspomniana na początku wyrzutnia dla maszyn latających AeroCougar.
AeroCougar umożliwia odpalenie 9 granatów kalibru 56mm z maszyny załogowej lub też bezzałogowca kategorii wagowej F o udźwigu 25-150kg. W pełni załadowana wyrzutnia posiada maksymalną masę startową 14,8 kg. Podczas targów Eurosatory demonstrowano śmigłowiec bezzałogowy francuskiej firmy Robot Aviation typu ASV-100B uzbrojony w 18 granatów łzawiących 56mm w dwóch zasobnikach Aero Cougar. ASV-100B posiada masę startową 59 kg i może latać w odległości do 100 km od stacji kontrolnej z prędkością 100 km/h. Napęd maszyny stanowi turbina gazowa o mocy 11 kW. Uzbrojony w 18 granatów ten śmigłowiec bezzałogowy jest zdolny pozostawać w powietrzu do 3 godzin. Dzięki średnicy wirnika 3,2 metra może być skutecznie stosowany w terenie zurbanizowanym.
Zaprezentowano też system uzbrojenia kalibru 56 mm, przeznaczony specjalnie dla amunicji niezabijającej. Charakteryzuje się większym ładunkiem skutecznym, w stosunku do amunicji 40 mm, inny kaliber uniemożliwia też omyłkowe użycie amunicji bojowej. Broń w tym kalibrze charakteryzuje się za to nieco mniejszą celnością, ale aplikuje znacznie większy ładunek środka oddziaływania. Według przedstawicieli producenta pokrycie gazem łzawiącym dla granatów 40 mm to około 500m2, podczas gdy dla kalibru 56 mm jest to 800m2.
Granaty systemu Alsetex mogą być użyte w granatniku do prowadzenia ognia na zasięgu do 200 metrów lub też być miotane ręcznie na odległość kilku metrów. Jest to możliwe, dzięki oddzieleniu ładunku miotającego od „głowicy” granatu. Ładunek miotający w plastikowej łusce jest dokręcany do granatu, tworząc granat służący do miotania z broni kalibru 56mm lub 40mm, ponieważ granaty występują w obu kalibrach. Zamiast ładunku miotającego można wkręcić do granatów Alsetex zapalnik z zawleczką i opóźnieniem czasowym, zmieniając go w ładunek do miotania ręcznego.