Reklama

Służby Mundurowe

Dziś Dzień Weterana. W prezencie nowa ustawa?

Fot. Twitter MSWiA
Fot. Twitter MSWiA

29 maja przypada Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W tym samym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Święto weteranów istnieje w Polsce oficjalnie od 2012 r., wprowadziła je uchwalona w 2011 r. ustawa o weteranach. Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło kilka tygodni temu projekt zmian w jej przepisach. Mają one na celu rozszerzenie katalogu świadczeń i ulg, zapewnianych weteranom oraz poszkodowanym w trakcie misji. Nowe regulacje obejmować będą również służby podległe MSWiA.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa wprowadziła uchwalona w 2011 r. ustawa o weteranach. Tego samego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony w 2002 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Wczoraj rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt zmian w przepisach o weteranach. Teraz ustawą zajmie się Sejm. Jak podkreślał Mariusz Błaszczak, nowe przepisy powstały we współpracy ze środowiskiem weteranów.

Ustawa przewiduje m.in. zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów, bezpłatne turnusy rehabilitacyjne, zwiększenie pomocy finansowej na naukę, czy rozszerzenie systemu ulg za przejazdy komunikacją publiczną. Najbardziej poszkodowani mają też otrzymać kompleksową opiekę medyczną ponad limity określone przez NFZ. Zmiany w ustawie o weteranach obejmą, oprócz żołnierzy, również służby podległe MSWiA.

Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 115 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy z Polski. W tym czasie w misjach zginęło ponad 100 Polaków. 

Polscy żołnierze uczestniczyli w 92 różnych misjach za granicami kraju, realizując zadania różnego typu - od logistycznych do bojowych. Obecnie pełnią służbę w ramach misji w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, na Łotwie, w Rumunii, Republice Środkowej Afryki, Kuwejcie i Iraku. 

Funkcjonariusze służb podległych MSWiA uczestniczyli w kilkudziesięciu misjach organizowanych pod auspicjami Narodów Zjednoczonych oraz w misjach ratunkowych i pomocowych utworzonych na podstawie umów bilateralnych pomiędzy państwami. Przedstawiciele służb specjalnych działali i działają także w misjach realizowanych poza Polską przez MON.

Reklama

Komentarze

    Reklama