Reklama

Policja

Dodatkowe pieniądze w Policji potrzebne od zaraz

zdjęcie ilustracyjne, fot. slupsk.szkolapolicji.gov.pl
zdjęcie ilustracyjne, fot. slupsk.szkolapolicji.gov.pl

Żadne wypłaty dla policjantów absolutnie nie są zagrożone - powiedział w czwartek kom. Robert Opas z KGP. Odniósł się w ten sposób do pisma komendanta głównego policji o wstrzymaniu wszystkich wydatków osobowych niezaliczanych do uposażeń funkcjonariuszy. Pojawiło się również oficjalne oświadczenie, opublikowane na głównej stronie Policji. Policyjne związki zawodowe zwrócą się bezpośrednio do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe dofinansowanie budżetu Policji.

W czwartek po południu Zarząd Główny NSZZ Policjantów upublicznił na jednym z portali społecznościowych pismo komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka do komendantów komend wojewódzkich, komendanta stołecznego i komendantów szkół policyjnych.

W piśmie, sygnowanym jako "bardzo pilne", napisano: "mając na uwadze konieczność niezwłocznego zabezpieczenia pilnych płatności oraz uwzględniając wysoki poziom zaangażowania wszystkich wydatków, polecam począwszy od dnia 16 sierpnia 2018 r. wstrzymać realizację wszystkich wydatków w par. 3070 - "Wydatki osobowe niezaliczane do uposażeń wypłacane funkcjonariuszom, do czasu otrzymania na ten cel dodatkowych środków z budżetu państwa".

W nawiązaniu do publikacji medialnych dotyczących wstrzymania wydatków osobowych niezaliczanych do uposażeń funkcjonariuszy w §, 3070 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2.03.2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, KGP informuje, że wypłaty świadczeń dla policjantów nie są zagrożone i brak jest na chwilę obecną zobowiązań wymagalnych. Wstrzymanie realizacji powyższych płatności wynika z ich rozliczenia na konkretny dzień, oszacowania braków i pilnych płatności w związku z możliwością pozyskania na ten cel dodatkowych środków z budżetu państwa.

oświadczenie KGP

Z rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. "w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych" wynika, że chodzi m.in. o pomoc mieszkaniową, dopłaty do wypoczynku dla funkcjonariuszy i ich rodzin, odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe czy ryczałt za pranie odzieży ochronnej roboczej i specjalnej wykonywane we własnym zakresie oraz ryczałty za czyszczenie i naprawę wyposażenia specjalnego.

Szymczyk w piśmie datowanym na 14 sierpnia poinformował jednocześnie, że wiceminister SWiA Jarosław Zieliński wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z pismem o stosowne zwiększenie budżetu policji.

"Pismo nie jest tajemnicą i pismo jest oczywiście prawdziwe, natomiast kwestia jest tego typu, że jest to zwykła operacja finansowo-księgowa niezagrażająca w żadnym wypadku wypłatom policjantów" - powiedział w czwartek w studiu Wydarzeń Polsat News kom. Robert Opas z KGP.

"Musimy zorientować się tak naprawdę - tak jak powiedziałem - zamrozić na chwileczkę te wydatki, bo już ta sytuacja budżetowa np. dnia jutrzejszego będzie zupełnie inna, dlatego musimy przeliczyć, można powiedzieć przeksięgować te środki i podejmować dalsze decyzje" - dodał. Zapewnił również, że "żadne wypłaty dla policjantów" nie są "absolutnie zagrożone". "To bym chciał zdementować" - podkreślił.

Poproszony przez Infosecurity24 o komentarz Rafał Jankowski, Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, zwrócił uwagę na jego zdaniem trzy kluczowe kwestie. Przede wszystkim, zdecydowanie i stanowczo nie wolno stawiać Komendanta Głównego w takiej sytuacji, gdy musi podejmować tego rodzaju kroki w sferze problemów z finansami Policji. Zdaniem szefa policyjnych związków zawodowych można i trzeba wręcz współczuć obecnego położenia Komendantowi Głównemu, w kontekście rozwoju całej sprawy.

Po drugie, zdaniem szefa NSSZ Policjantów obecne wydarzenia każą się realnie pytać o realizację szeroko zakrojonego programu modernizacji Policji, które planowało i wdraża MSWiA. Co z najważniejszymi zakupami itp., gdy pojawia się sytuacja prawdziwych problemów w zakresie sfinansowania podstawowych świadczeń dla funkcjonariuszy. Co więcej, zdaniem przewodniczącego Rafała Jankowskiego, w tego rodzaju sytuacji, lepiej byłoby ostatecznie nie zapłacić za prąd czy też paliwo, niż wpływać na sferę pieniędzy przeznaczanych dla, już i tak mało zarabiających, funkcjonariuszy. Szef policyjnych związków zawodowych podkreślił również, że niezależnie od wszystkiego zostanie skierowane pismo bezpośrednio do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o natychmiastowe dofinansowanie budżetu Policji.  

 PAP/Policja.pl/jr

Reklama

Komentarze (2)

  1. Oszukany fusz

    Jak zwykle najlepiej zabrać tym najbiedniejszym, juz kilkanaście lat temu też na chwileczke zamrozili waloryzację i co... Do dzisiaj jej nieodmrozili.

  2. rob ercik

    Najwazniejsze de mamy pieniadze na amerykanskie rakiety, policja, smog, kolejki do lekarzy, masowa emigracja sie nie licza

Reklama

Najnowsze