Reklama

Za Granicą

Białoruski ekspert wojskowy zatrzymany za szpiegostwo. Mówił wcześniej m.in. o JASSM dla Polski

  • Budynek KGB w Mińsku. To właśnie w stolicy Białorusi miał zostać zatrzymany Alesin. Fot. JERRYE AND ROY KLOTZ MD/Wikimedia Commons/CC 3.0
    Budynek KGB w Mińsku. To właśnie w stolicy Białorusi miał zostać zatrzymany Alesin. Fot. JERRYE AND ROY KLOTZ MD/Wikimedia Commons/CC 3.0

Białoruski ekspert wojskowy Aleksander Alesin został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa w Mińsku. Wcześniej wypowiadał się on m.in. w sprawie zmiany lokalizacji planowanej przez Rosję bazy wojskowej z uwagi na zakup pocisków JASSM przez Polskę.

O zatrzymaniu, które miało mieć miejsce w Mińsku poinformował białoruski serwis „Karta 97”. Informacji nie skomentowały służby prasowe białoruskiego KGB. Według doniesień agencyjnych Alesin miał zostać zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa, choć nie określono, na rzecz jakiego kraju.

Serwis Belaruspartisan podaje, że pracodawca Alesina, czasopismo „Białorusini i rynek” kontaktowało się z nim ostatni raz w środę 26 listopada. Zajmuje się on przede wszystkim zagadnieniami związanymi z wojskowością. W 2008 roku został uhonorowany nagrodą Grand Prix „Złote Pióro”.

Aleksander Alesin wypowiadał się między innymi w sprawie wpływu pozyskania pocisków JASSM przez Polskę na lokalizację rosyjskiej bazy na Białorusi. Wskazywał on, że właśnie działania w celu zakupu rakiet manewrujących powietrze-ziemia spowodowały, że Rosjanie rozmieszczą swoje samoloty w Bobrujsku, a nie w Baranowiczach, czyli dalej od granicy z Polską.

Reklama

Komentarze

    Reklama