Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

"Zielona fala" dla pojazdów na sygnale

Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Rzeszów, jako pierwszy w Polsce, wdrożył technologię priorytetu dla pojazdów uprzywilejowanych, tzw. zieloną falę. System namierza pojazd ratowniczy i automatycznie włącza zielone światło, co zapewnia szybszy i bezpieczniejszy przejazd przez skrzyżowanie.

Jak poinformował prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, system został zainstalowany w 42 pojazdach służb ratowniczych – pogotowia, straży pożarnej oraz policji. "Rzeszów to pierwsze miasto w Polsce, które wdrożyło technologię priorytetu dla pojazdów uprzywilejowanych, co tylko podkreśla innowacyjność Rzeszowa w kreowaniu rozwiązań poprawiających jakość funkcjonowania we wszystkich obszarach w mieście" – podkreślił prezydent Rzeszowa.

"Zielona fala" jest najnowszą funkcją Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS), który działa w stolicy Podkarpacia od 2015 r. Obejmuje on swoim zasięgiem całe miasto. Jak wyjaśnił rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki, do tego systemu włączonych jest 66 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, ponad 40 tablic zmiennej treści, stacje meteo oraz pomiaru zanieczyszczeń, a także systemy kamer CCTV, czasu przejazdu, inteligentnego ważenia oraz priorytetu dla transportu publicznego. "System jest sukcesywnie rozbudowywany o nowe funkcjonalności. Najnowszą jest technologia Sitraffic Stream gwarantująca priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych, która pomyślnie przeszła fazę testów i już działa w Rzeszowie" – zapewnił Chłodnicki.

System wykorzystuje GPS do określenia dokładnej pozycji pojazdu ratowniczego, przesyła dane do centrum sterowania ruchu drogowego i "żąda" priorytetowej fazy, co powoduje automatyczne włączenie zielonego światła na każdym skrzyżowaniu dla wybranych pojazdów służb ratowniczych. "Dzięki temu pojazd nie musi zwalniać przed skrzyżowaniem, jedzie bezpieczniej, nie generuje hałasu z powodu mniejszego zużycia syren, a zielone światło na całym ciągu pozwala kierowcom łatwiej stworzyć korytarz życia dla nadjeżdżającego pojazdu służb ratowniczych. To wszystko zapewnia lepszą, skuteczniejszą i bezpieczniejszą jazdę na skrzyżowaniach, a w konsekwencji realizację zadań" – zaznaczył komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. bryg. Tomasz Baran.

Do funkcjonowania technologii nie jest konieczna żadna specjalna infrastruktura przydrożna. "Po przejechaniu przez skrzyżowanie pojazdu służb ratowniczych system jak najszybciej wraca do normalnej pracy świateł drogowych. Wszystko odbywa się automatycznie" – zaznaczył Chłodnicki.

"Priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych z powodzeniem funkcjonuje już w Europie, m.in. w kilkunastu miastach niemieckich oraz np. w stolicy Islandii. Cieszymy się, że dociera także do Polski, a Rzeszów zyskuje technologię, która przysłuży się wszystkim mieszkańcom” – powiedział dyrektor pionu ITS w Siemens Mobility Dariusz Obcowski. Technologia została wdrożona bowiem przez firmę Siemens Mobility będącą operatorem systemu ITS w Rzeszowie, a także w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Białymstoku i Tychach.

PAP/IS24

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama