Reklama

Warszawa inwestuje w bezpieczeństwo

Autor. UM Warszawa

Trwająca od ponad trzech lat wojna w Ukrainie oraz sytuacja międzynarodowa sprawiły, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o wzmocnieniu potencjału ochronnego w stolicy i zaangażowaniu się w działania w zakresie bezpieczeństwa. Odpowiedzią na stojące przed miastem wyzwania ma być program „Warszawa chroni”, który zakłada pakiet działań i inwestycji w ochronę ludności cywilnej w sytuacjach kryzysowych i adaptacji miasta do zagrożeń.

W ramach programu „Warszawa chroni” władze miasta zaplanowały uruchomienie specjalnych funduszy, które zostały już częściowo wykorzystane i zaplanowane do realizacji m.in. na: budowę magazynu ochrony ludności i siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Dzielnicy Wawer, modernizację ujęć wody na Bemowie i Targówku, zakupy inwestycyjne dla MPWiK oraz Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg, a także modernizację i rozbudowę miejskiego monitoringu, w tym monitoring ujęć wody. „W ramach tego zadania zainstalowane zostały 64 kamery w 33 punktach ujęć wody w dzielnicach Warszawy, a w roku bieżącym realizujemy montaż w kolejnych punktach” – zaznaczył stołeczny ratusz.

„W ramach programu »Warszawa chroni« uruchomiono Centrum Oglądowe Rzeka, zlokalizowane w Komisariacie Rzecznym Policji przy ul. Wybrzeże Szczecińskie 6. Jest to już 18-te Centrum oglądowe Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu na mapie Warszawy. Do podstawowych funkcji stanowiska oglądowego Centrum Oglądowego Rzeka należą: ogląd na żywo ze wszystkich dostępnych kamer, a w szczególności monitorowanie nabrzeży rzeki Wisła oraz mostów; możliwość przeglądania obrazów z archiwum kamer; szybkie reagowanie na zaistniałe zdarzenia we współpracy z Dyżurnym Komisariatu Rzecznego Policji i załogami Policji patrolującymi rzekę Wisła” – podkreśla warszawski magistrat.

Akcja „Odpowiedzialny kierowca” była okazją do rozmowy z ekspertami i skorzystania z symulatorów dachowania i zderzeń
Akcja „Odpowiedzialny kierowca” była okazją do rozmowy z ekspertami i skorzystania z symulatorów dachowania i zderzeń
Autor. UM Warszawa

Wartym wspomnienia jest fakt, że w październiku ubiegłego roku Warszawa przeprowadziła pierwsze w historii miasta ćwiczenia alarmowe, w których wykorzystano syreny, alerty RCB, systemy powiadamiania oraz media. „W ramach działań informacyjnych rozdawano ulotki na temat ostrzegania i alarmowania, które wyjaśniały znaczenie sygnałów dźwiękowych oraz sposoby postępowania w sytuacji kryzysowej. Dodatkowo mieszkańcy otrzymali informacje dotyczące plecaka ewakuacyjnego – co powinien zawierać i jak go przygotować, aby w razie nagłej ewakuacji mieć przy sobie najpotrzebniejsze rzeczy” – podał Urząd Miasta.

Jak informuje warszawski ratusz „przeprowadzony test sygnałów alarmowania pokazał również, że istnieją miejsca, które wymagają podniesienia poziomu sygnałów akustycznych emitowanych przez system alarmowania i ostrzegania ludności. „W wyniku analizy zgłoszeń mieszkańców o słabej słyszalności sygnałów alarmowych, wytypowaliśmy lokalizacje do instalacji nowych punktów alarmowania. Zmodernizujemy także punkty alarmowania zlokalizowane na słupach oświetleniowych” – dodaje magistrat.

Ważnym wnioskiem z testów systemu alarmowania i ostrzegania ludności była również konieczność budowy alternatywnego systemu alarmowania mieszkańców, który powinien zapewniać przesyłanie sygnałów również w obiektach zamkniętych. „Warunki te spełnia wdrażany w innych państwach UE system Cell Broadcast, który umożliwia przesyłanie krótkich wiadomości na telefony komórkowe w jednym czasie, bez opóźnień. Ze względu na warunki techniczne oraz konieczne modyfikacje przepisów, system Cell Broadcast powinien być wdrażany na szczeblu krajowym” – zaznaczono.

W ramach programu „Warszawa chroni” przygotowano także serię filmów „Nie bądź obojętny, reaguj!”, które mają na celu zwiększenie świadomości i przygotowanie warszawiaków do skutecznego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Dodatkowo Warszawa zorganizowała specjalne kursy samoobrony oraz szkolenia z pierwszej pomocy, mające na celu zwiększenie świadomości i umiejętności mieszkańców Warszawy.

„Program Warszawa chroni to także działania w terenie, które mają realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. W ramach inicjatywy »Bezpieczny pieszy« funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej, wspólnie z harcerzami, prowadzili akcje informacyjne na warszawskich skrzyżowaniach, przypominając pieszym o zasadach ruchu drogowego. Z kolei akcja »Odpowiedzialny kierowca« była okazją do rozmowy z ekspertami i skorzystania z symulatorów dachowania i zderzeń, które uświadamiały kierowcom znaczenie poprawnego zapinania pasów bezpieczeństwa. Urząd Miasta dba również o edukację dzieci i młodzieży, organizując zajęcia z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach, co dodatkowo zwiększa świadomość mieszkańców” – podkreśla Urząd Miasta.

W ramach programu "Warszawa chroni" rozdawano ulotki na temat ostrzegania i alarmowania.
W ramach programu "Warszawa chroni" rozdawano ulotki na temat ostrzegania i alarmowania.
Autor. UM Warszawa

Stolica przygotowała też specjalną kampanię informacyjną dla seniorów, przypominającą osobom starszym, jak unikać prób wyłudzeń przez oszustów. Dodatkowo Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa przygotowało i sukcesywnie dystrybuuje informator „Seniorze. Babciu, Dziadku… Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!”, który szczegółowo opisuje metody działania oszustów i sposoby reagowania na podejrzane sytuacje.

W ramach działań edukacyjnych programu „Warszawa chroni” ratusz uczy mieszkańców, kiedy i jak prawidłowo korzystać z numeru alarmowego 112 oraz numeru Miejskiego Centrum Kontaktu 19115.

Materiał sponsorowany.

WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami
Reklama

Komentarze

    Reklama