Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Granica polsko-słowacka pod większą kontrolą?

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Małopolski Urząd Wojewódzki

„Poleciłem ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, aby wprowadzać kontrole na granicy polsko-słowackiej busików, busów, samochodów, autobusów, które można podejrzewać o to, że tamtędy migrują nielegalni imigranci” - powiedział w poniedziałek w Kraśniku (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Premier podkreślił, że udało się obronić granicę polsko-białoruską przed nielegalną imigracją. "Jeżeli teraz jest mowa o przenikaniu nielegalnych imigrantów, to dla waszej wiedzy, bo wy prowadzicie rozmowy, które mają też pomóc nam wygrać wybory, wierzę w to, dla waszej wiedzy - szlakiem tzw. bałkańskim, przez Węgry, przez Słowację, przejeżdżają tacy nielegalni imigranci, bo nie ma granicy między Polską, a Słowacją, jest granica Schengen. My jej nie kontrolujemy, ale poleciłem ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, aby tam wprowadzać kontrole tych busików, busów, samochodów, autobusów, które można podejrzewać o to, że tamtędy migrują nielegalni imigranci, żeby nikt nam nie zarzucał również nieszczelności tamtej granicy" - poinformował premier Morawiecki.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Przypomnijmy, o tym, że Polska jest blisko podjęcia decyzji o zaostrzeniu kontroli na granicy ze Słowacją - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Müller wskazywał na antenie Polsat News, że od jakiegoś czasu rząd otrzymuje informacje, że szlakiem bałkańskim przez Słowację do Polski dostają się nielegalni migranci. Jak mówił, migranci traktują Polskę i Słowację jako kraje transferowe, a docelowo zmierzają do Niemiec.

"Gdy otrzymaliśmy te informacje, zaczęliśmy je weryfikować i w tej chwili przed nami ta decyzja, czy podjąć dodatkowe środki ochrony na granicy polsko-słowackiej, ale nie tylko polsko-słowackiej, bo analizujemy też jak może wyglądać potencjalny kierunek, jeżeli chodzi o imigrację z Lampedusy" - powiedział rzecznik rządu. "Bierzemy pod uwagę zaostrzenie kontroli w tym obszarze, podjęcie kroków, które zabezpieczą te trasy" - mówił. Müller podkreślał też, że w pierwszej kolejności analizowane jest wzmocnienie kontroli na granicy ze Słowacją, jednak rząd nie wyklucza także wzmocnienia kontroli na granicy z Niemcami, w związku z włoskim szlakiem migracyjnym.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (3)

  1. Templar

    "od jakiegoś czasu rząd otrzymuje informacje, że szlakiem bałkańskim przez Słowację do Polski dostają się nielegalni migranci. " Podpowiem Panu Premierowi - dostają się tędy od 2015 r. W tym roku mamy natomiast znaczne nasilenie!

  2. Golf

    O wiele, wiele....zbyt późno ! I dopiero pod presją Niemiec ?

  3. SPQR

    Od dłuższego czasu jest jasne, że zdecydowana większość tzw. migrantów przedziera się przez Ukrainę i przekracza granicę Ukraińsko-Polską lub Ukraińsko-Słowacką. PiSu nie zamierzam bronić, mam nadzieję, że się doigrają za 3 tygodnie, ale zapora jest skuteczna i przenikają przez nie śladowe ilości migrantów których następnie się wyłapuje. To granica z UA jest teraz nieszczelna.

Reklama