Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Polska granica gotowa na kolejne wyzwania?

Autor. Straż Graniczna/Twitter

Wystartowała piąta edycja Wschodniej Konferencji i Targów Ochrony Granic „GRANICE’22”. Jak podkreślił podczas jej otwarcia sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń, w ostatnich miesiącach - choć trudno byłoby w to uwierzyć jeszcze kilka lat temu - Polska zdecydować musiała się na budowę muru na granicy i „szpikowania” technologią innej jej części. Natomiast za wschodnią granicą kraju doszło do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Teraz czas przygotować się na to, jakie zagrożenia przyniosą kolejne lata.

Reklama

29 września 2022 w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT – Politechniki Warszawskiej rozpoczęła się piąta edycja Wschodniej Konferencji i Targów Ochrony Granic "GRANICE'22". Bezpieczeństwo granic RP i UE na wschodniej flance oraz związane z tym wyzwania - zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji, przegląd aktualnego stanu modernizacji technicznej polskich służb granicznych i jej infrastruktury, analiza potencjalnego wkładu placówek naukowych w zakresie doskonalenia technologii ochrony granic - to część zagadnień, jakie zostaną poruszone podczas tegorocznego wydarzenia.

Reklama
Gdyby na początku tej kadencji ktoś powiedział, że będziemy zamykać ludzi w domach, że będziemy nosić maseczki i wszystkich szczepić, że będziemy budować mur na jednej granicy, inną szpikować technologią, że za wschodnią granicą dojdzie do agresji militarnej, Rosjanie zakręcą kurek z gazem itd., to pewnie uznalibyście państwo, że ta osoba nie jest do końca w pełni rozumu. Ale to wszystko się wydarzyło. A co się wydarzy w kolejnych latach? Tego nie wiemy i musimy być jako państwo przygotowani. I nikt nie zrobi tego lepiej, jak Ci, którzy dzisiaj się tu spotykają. Są to z jednej strony służby, z drugiej strony biznes i wreszcie świat nauki.
Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
Reklama

Potencjalny nowy kryzys migracyjny oraz trwająca na Ukrainie wojna to największe wyzwania, przed jakimi stoją obecnie służby graniczne w Polsce i w Europie. W trakcie wydarzenia "Granice" spotykają się przedstawiciele formacji granicznych polskich i zagranicznych z producentami technologii, aby omawiać i poznawać nowe propozycje rozwiązań technicznych oraz dyskutować najlepsze sposoby ich wykorzystania i implementacji. To także forum spotkania służb mundurowych i przedstawicieli agend państwa z branżą produkcyjną, środowiskiem analityków, pracowników naukowych, kierunkowych instytutów i dziennikarzy. Wydarzenie "Granice" obejmuje część merytoryczną w postaci konferencji z udziałem wymienionych służb oraz część wystawową, na której prezentują się firmy z obszaru technologii bezpieczeństwa.

Czytaj też

W bieżącej, V edycji "Granic" motywem wiodącym konferencji merytorycznej jest analiza wyzwań na granicach RP oraz omówienie możliwych kierunków rozwoju technologii w dziedzinie ochrony granic z perspektywy świata nauki, instytucji, takich jak Politechnika Warszawska i jej wyspecjalizowane placówki badawczo-rozwojowe.

Wydarzenie objęli swoim patronatem honorowym m.in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendant Główny Straży Granicznej, Szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz Wojewodowie (Mazowsze, Lublin, Podlasie, Podkarpacie, Warmia i Mazury).

Głównym patronem medialnym są specjalistyczne portale zajmujące się tematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa: Defence24.pl i InfoSecurity24.pl.

Reklama
Reklama

Komentarze