Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Początek rewolucji w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Prezes stracił stanowisko

Autor. R.Suchy/InfoSecurity24.pl

Premier odwołał prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. To jednak dopiero pierwszy krok na drodze do zmian, jakie już niebawem zajdą w RARS. Projekt specjalnej ustawy przyjął już rząd, a dokumentem teraz zajmą się posłowie. 

Reklama

Michał Kuczmierowski nie jest już prezesem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W środę, decyzją premiera, został odwołany ze stanowiska. „Najkrócej można powiedzieć o braku zaufania” - poinformował szef KPRM Jan Grabiec, pytany o przyczynę zmian,

Reklama
Nie chcę na razie ujawniać szczegółów, ale w związku z czynnościami sprawdzającymi dotyczącymi różnych instytucji rekomendujemy decyzje dotyczące zmian. Myślę, że będzie można więcej powiedzieć, kiedy nowe kierownictwo obejmie swoje funkcje i będziemy mogli publicznie mówić o różnych kwestiach, które dotyczą agencji.
Jan Grabiec, szef KPRM
Reklama

MSWiA przejmie kontrolę

Odwołanie prezesa to jednak dopiero początek zmian, jakie czekają tę RARS. Jak informowało już jakiś czas temu InfoSecurity24.pl, niebawem nadzór nad tą instytucją przejąć ma resort spraw wewnętrznych i administracji. Projekt ustawy w tej sprawie przyjął już rząd, a teraz zajmą się nim posłowie. 

W uzasadnieniu czytamy, że „proponuje się wprowadzenie zmian systemowych polegających na powierzeniu ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych nadzoru nad Agencją oraz realizację wszystkich zadań związanych z funkcjonowaniem Agencji oraz zasobami rezerw strategicznych.”

Po zmianach, prezesa Agencji, powoływać będzie premier, „spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych”. Odwołanie następować ma także na wniosek szefa MSWiA. 

Czytaj też

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych powstała na przełomie 2020 i 2021 roku. Zastąpiła utworzoną w 1996 roku Agencję Rezerw Materiałowych.

Michał Kuczmierowski był prezesem ARM, a potem RARS od kwietnia 2020 r. W latach 2018-20 pracował w zarządzie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należą państwowe spółki przemysłu obronnego.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze