Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Centrum Antyterrorystyczne ABW z nowymi obowiązkami?

Fot. ABW

Wszystko wskazuje na to, że Centrum Antyterrorystyczne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przejmie większość zadań od Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW, które – według nowego zarządzenia premiera - od lipca znika ze struktur Agencji.

W połowie marca w Monitorze Polskim opublikowane zostało zarządzenie premiera Donalda Tuska w sprawie nadania statutu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Co ciekawe z nowej struktury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zniknęło Centrum Prewencji Terrorystycznej.

Reklama

CPT ABW zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką terrorystyczną, a jego kluczowym zadaniem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat możliwości zapobiegania niekorzystnym - z punktu widzenia bezpieczeństwa - zdarzeniom. W CPT ABW organizowane są m.in. szkolenia dla funkcjonariuszy i pracowników służb specjalnych, a także organów administracji publicznej oraz innych podmiotów.

Do zadań Centrum Prewencji Terrorystycznej należy m.in. opracowywanie programów szkoleniowych, prowadzenie szkoleń z zakresu prewencji terrorystycznej, organizowanie spotkań, warsztatów i seminariów krajowych oraz prowadzenie współpracy z ekspertami krajowymi i zagranicznymi. „W swojej działalności Centrum zmierza do stania się ośrodkiem skupiającym wiedzę i doświadczenie krajowych i zagranicznych służb specjalnych, instytucji publicznych, a także dorobek ośrodków naukowych z zakresu prewencji terrorystycznej” - czytamy na stronie CPT ABW.

Czytaj też

InfoSecurity24.pl zapytało Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wprowadzane zmiany oraz o to, która komórka Agencji przejmie zadania po CPT. „Zadania Centrum Prewencji Terrorystycznej pozostają we właściwości rzeczowej ABW, zostaną rozdzielone pomiędzy istniejącymi jednostkami organizacyjnymi (głównie Centrum Antyterrorystyczne) i nadal będą realizowane” – zapewnił Zespół Prasowy ABW.

To jednak nie jedyna zmiana, jaka w najbliższej przyszłości czeka Agencję. Z nowego zarządzenia premiera wynika, że na mapę Polski wracają – zlikwidowane w 2017 roku - delegatury ABW w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Do tej pory – oprócz centrali ABW w Warszawie - w strukturze Agencji pozostały jedynie delegatury w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu.

Czytaj też

Likwidacja delegatur w 2017 roku była najpoważniejszą zmianą w strukturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Ale nie jedyna. Rok wcześniej, w kwietniu 2016 roku, zlikwidowana została delegatura stołeczna ABW w Warszawie, która utworzona została w 2011 roku. Powstał wówczas także Departament Zwalczania Terroryzmu i Zagrożeń Strategicznych w centrali Agencji.

Według zarządzenia premiera Donalda Tuska, zmiany w strukturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wejdą w życie pierwszego lipca 2024 roku.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze