Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Nadchodzą zmiany. Jest plan na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach

Autor. KWP w Krakowie

Policjanci z Komendy Głównej Policji uczestniczyli w spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości, podczas którego omówiono propozycję zmian w przepisach drogowych. Powodem tych rozmów jest zwiększona liczba wypadków samochodowych, których powodem są najczęściej nadmierna prędkości i nieprzemyślane zachowania.  

Policja w odpowiedzi na coraz częściej obserwowane niebezpieczne zachowania kierowców, chce zintensyfikowania działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach. W związku z tym, zorganizowano spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości, w którym uczestniczyli - oprócz funkcjonariuszy z KGP - przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Infrastruktury oraz Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. 

Reklama

Efektem rozmów jest powołanie międzyresortowego zespół, któremu przewodniczy sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Głównym zadaniem nowego gremium jest opracowanie propozycji zmian w przepisach prawa, tak aby skutecznie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. W skład zespołu weszli funkcjonariusze Biura Ruchu Drogowego i Biura Kryminalnego KGP, przedstawiciele resortów spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości oraz infrastruktury.

Jak poinformowano, 2 października 2024 roku MSWiA przesłało do przewodniczącego zespołu propozycję zmian w obowiązujących regulacjach. W ciągu najbliższych tygodni zespół ma przedstawić swoje stanowisko, rekomendacje i gotowe propozycje. 

Czytaj też

Akcja - reakcja

Najważniejszą zmianą ma być zatrzymanie prawa jazdy w trybie administracyjnym za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h poza terenem zabudowanym na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych. „90 procent wypadków śmiertelnych właśnie zdarza się na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych” – informował jeszcze w lipcu Dariusz Klimczak minister infrastruktury.

Drugą ważną zmianą ma być wprowadzenie kryminalizacji organizacji i udziału w wyścigach ulicznych. Dodatkowo obejmować ma to tzw. brawurową jazdę. Oprócz tego ma zostać ograniczona możliwość redukcji punktów karnych, która będzie obejmować jedynie niektóre wykroczenia.

Jak mówił kilka miesięcy temu Dariusz Klimczak, „Ministerstwo Infrastruktury w ramach bezpieczeństwa działa w trzech głównych obszarach. Jest to modyfikacja przepisów, między innych ruchu drogowego. Są to akcje edukacyjne. I to też jest inwestycja w infrastrukturę, która w oczywisty sposób podnosi bezpieczeństwo ruchu drogowego”.

Jak pokazują policyjne statystyki w okresie od stycznia do września 2024 roku doszło do ponad 16 tysięcy wypadków drogowych Jest to prawie tysiąc zdarzeń więcej niż w roku poprzednim. Wzrosła również liczba osób rannych i ofiar. Pomimo zwiększonych kontroli trzeźwości, których przeprowadzono ponad 11,5 mln, liczba wypadków nie zmniejszyła się. Zmalała natomiast liczba kierujących wsiadających do samochodu po alkoholu.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama