Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Miał szpiegować na rzecz Rosji. Grozi mu 15 lat więzienia

Autor. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Mazowiecki wydział Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Januszowi N. Mężczyzna zatrzymany w 2021 roku przez ABW został oskarżony o szpiegostwo na rzecz służb specjalnych Rosji.

Akt oskarżenia przeciwko Januszowi N. został skierowany do Sądu Okręgowego w Warszawie. „Prokurator oskarżył Janusza N. o szpiegostwo na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej” – poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak.

Ponadto Janusz N. przed sądem odpowie za przygotowanie do podrabiania dokumentów oraz „dwóch czynów kwalifikowanych z art. 55 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii” (przywóz, wywóz, przewóz, wewnątrzwspólnotowe nabycie, wewnątrzwspólnotowa dostawa środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub słomy makowej – przyp. red.). „Na wniosek prokuratora wobec Janusza N. stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania” – przekazał rzecznik PK.

Czytaj też

Śledztwo prowadził mazowiecki wydział Prokuratury Krajowej wspólnie z wydziałem zamiejscowym w Olsztynie delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku. Jak zaznaczył prok. Nowak, w ramach śledztwa materiał dowodowy pozyskano w drodze międzynarodowej pomocy prawnej oraz wspólnego zespołu śledczego JIT.

Reklama

Według ustaleń śledczych Janusz N. prowadził aktywność na rzecz Federacji Rosyjskiej, którą nasilił po tym jak wcześniej pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano jego współpracownika. „Janusz N. na zlecenie osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu, nawiązywał kontakt z polskimi oraz zagranicznymi politykami, w tym pracującymi w Parlamencie Europejskim oraz angażował ich do działań mających charakter propagandowy, dezinformacyjny oraz prowokacji politycznych. Za zrealizowane zadania otrzymywał wynagrodzenie w gotówce” – podał.

Czytaj też

„Oskarżony prowadził swoją działalność na terenie Polski, Unii Europejskiej i innych krajów, która wpisywała się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w UE i na arenie międzynarodowej” – dodał rzecznik Prokuratury Krajowej.

Do zatrzymania Janusza N. doszło 31 maja 2021 roku. Jak informowała wtedy ABW, podczas przeszukania mieszkania Janusza N. oraz siedziby związanych z nim podmiotów zabezpieczono ponad 300 tys. zł (częściowo w Euro) oraz dużą ilość nośników danych. Po zatrzymaniu mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny Januszowi N. może grozić do 15 lat więzienia.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze