Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Białoruski szpieg w rękach ABW

Autor. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali obywatelkę Białorusi. Kobieta podejrzana jest o szpiegostwo na rzecz białoruskiego KGB. Miała ona - jak ustalili śledczy - przekazywać informacje na temat przebywających na terytorium RP członków diaspory białoruskiej oraz organizacji skupiających Białorusinów i Polaków narodowości białoruskiej.

Reklama

Do zatrzymania obywatelki Białorusi doszło 20 grudnia 2023 roku. „W trakcie czynności funkcjonariusze ABW przeprowadzili przeszukanie i przesłuchanie świadków” – poinformował InfoSecurity24.pl Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. Podczas akcji - prowadzonej w kilku miejscach w Polsce - śledczy zabezpieczyli też nośniki danych.

Reklama

Po zatrzymaniu kobieta została doprowadzona do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, gdzie przedstawiono jej zarzut prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej.  

Czytaj też

Według ustaleń śledczych, zatrzymana prowadzić miała działalność szpiegowską na rzecz Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Białorusi. „W toku śledztwa prokurator ustalił, że kobieta przez kilka miesięcy na rzecz tej służby przekazywała informacje na temat przebywających na terytorium RP członków diaspory białoruskiej oraz organizacji skupiających Białorusinów i Polaków narodowości białoruskiej” – przekazał Dział Prasowy PK.

Reklama

„Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę ucieczki podejrzanej oraz grożącą jej surową karę prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec kobiety środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy” – dodała PK.

Czytaj też

Za zarzucany czyn kobiecie może grozić do 10 lat więzienia.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze