Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Kwarantanna dla uchodźców z Ukrainy zniesiona. Na każdym przejściu pracują dodatkowi funkcjonariusze

Znak kontrola graniczna
Autor. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek rozporządzenie, na którego mocy z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 zwolnione będą osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską w związku z konfliktem zbrojnym. Jak powiedział rzecznik prasowy komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, ppor. SG Piotr Zakielarz, wprowadzone przez rząd ułatwienia - m.in. brak kwarantanny czy zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19 - znacznie usprawniły odprawy.

Reklama

"Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny" – przekazał w czwartek wieczorem na Twitterze szef MZ Adam Niedzielski. Chodzi o znowelizowane rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Reklama
Reklama

Wprowadzone zmiany uzasadniono koniecznością zapewnienia płynnego przemieszczania się osób, które przekraczać będą granicę polsko-ukraińską w związku z opuszczeniem terytorium Ukrainy. Rozporządzenie weszło w życie w piątek.

Z informacji jakie przekazał w piątek rano rzecznik prasowy komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, ppor. SG Piotr Zakielarz, na Podkarpaciu wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą działają. Jak dodał, ruch na nich jest wzmożony. "Zgłosiły się pierwsze osoby, które ubiegają się o ochronę międzynarodową" – powiedział. Poinformował, że na każdym przejściu pracują dodatkowi funkcjonariusze. "Chcemy, żeby te odprawy, których jest sporo, odbywały się w miarę na bieżąco" – powiedział ppor. Zakielarz.

Czytaj też

Przedstawiciel SG zapewnił, że mimo dużego ruchu na przejściach granicznych, strażnicy wciąż kontrolują, czy nie jest nielegalnie przekraczana tzw. zielona granica. Jak dodał, wprowadzone przez rząd ułatwienia - m.in. brak kwarantanny czy zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19 - znacznie usprawniły odprawy.

Strażacki transport

Jak przekazał rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski, w województwie podkarpackim zostały użyte pierwsze autokary do przewozu uchodźców uciekających z Ukrainy przed wojną. Dodał, że w gotowości są autokary PSP w całej Polsce, także w województwie lubelskim.

Jak powiedział, z punktów recepcyjnych uchodźcy - jeśli tego potrzebują - wożeni są do wyznaczonych miejsc tymczasowego przebywania. Większość uchodźców kieruje się jednak do mieszkających w Polsce rodzin. Kierzkowski zaznaczył, że Państwowa Straż Pożarna uczestniczyła w budowie punktów recepcyjnych. Wykorzystano tam, m.in. namioty i nagrzewnice PSP.

W związku z sytuacją do Rzeszowa wysłano 40 kadetów z krakowskiej szkoły aspirantów. Jak powiedział Rzecznik PSP, kadeci są w gotowości i oczekują na zadania. "Wszystko jest koordynowane przez MSWiA, a działania w terenie realizuje Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Jesteśmy także gotowi na działania w województwie lubelskim" - powiedział.

Dodał, że PSP posiada w gotowości także sprzęt logistyczny, m.in. kontenery, w tym kontenery sanitarne, namioty i śpiwory, z których mogłoby zostać zbudowane tymczasowe miasteczko.

Czytaj też

O realizacji planu przygotowanego na wypadek napływu uchodźców mówił w czwartek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Poinformował on o powstaniu łącznie dziewięciu punktów recepcyjnych przy granicy z Ukrainą w województwie lubelskim i województwie podkarpackim w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin, Hrebenne na Lubelszczyźnie, w Korczowej, Medyce, Budomierzu i Krościenku na Podkarpaciu oraz jeden dodatkowy na dworcu kolejowym w Przemyślu.

Działają tam punkty informacyjne przygotowane przez Straż Graniczną, urzędy wojewódzkie i Urząd do Spraw Cudzoziemców. Jest też możliwość otrzymania posiłku, pomocy medycznej, a także odpoczynku.

Szefernaker informował też, że z punktów recepcyjnych uchodźcy będą mogli zostać przewiezieni transportem zorganizowanym przez Państwową Straż Pożarną do innych województw. Jak podkreślił, wszyscy wojewodowie zgłosili już gotowość pierwszych miejsc dla uchodźców.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (2)

  1. rozczochrany

    A dla Polaków nadal testy na granicy dla ludzi bez aktualnych szczepień i kwarantanna w razie pozytywnego testu nie zniesiona. Ukraińcy traktowani w Polsce lepiej niż Polacy. Ten rząd nie reprezentuje interesu Polski i Polaków.

  2. JAGODA

    Ukraińcy nie muszą w Polsce przechodzić kwarantanny, a Polaków za jej brak skazuje się na karę pozbawienia wolności ! Jesteśmy 2 kategorią obywateli w swoim kraju ! Ludzie otwórzcie oczy kto nami rządzi ? Jeżeli Andrzej Duda jest prezydentem Polin to nikt z Polaków nie powinien mieć w tym temacie żadnych wątpliwości !!!

Reklama

Najnowsze