Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Jarosław Kaczyński pozostanie w rządzie?

Autor. Krystian Maj/KPRM

O tym, że wicepremier do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński ma zamiar na początku 2022 roku odejść z rządu mówiło się już od kliku miesięcy. Sam zainteresowany podczas październikowej rozmowy w RMF FM potwierdzał, że do rządu przyszedł by zrealizować konkretne zadania, a te są już na finiszu. Może się jednak okazać, że - jak dowiedzieć się miał reporter RMF FM - Jarosław Kaczyński w rządzie pozostanie. Oficjalnie chodzić ma o napiętą sytuację geopolityczną, a nieoficjalnie o tarcia wewnątrz obozu rządowego.

Obecność Jarosława Kaczyńskiego w rządzie od początku miała kilka celów. Po pierwsze, na co zwracali uwagę wielokrotnie komentatorzy, Kaczyński miał ustabilizować sytuację wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, a chodzić ma w szczególności o relacje na linii Zbigniew Ziobro-Mateusz Morawiecki. Po drugie, nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Kaczyński - choć formalnie jest wicepremierem "bez teki" - nadzoruje obszar bezpieczeństwa, a więc jeden z najbardziej strategicznych obszarów funkcjonowania państwa. Lider PiS pytany we wrześniu, czy planuje opuścić rząd stwierdził, że na pewno w tym roku tego nie zrobi i tłumaczył, że pracuje nad projektami dotyczącymi powszechnego obowiązku obrony. "Kiedy te ustawy będą w procesie uchwalania lub zostaną uchwalone, zastanowię się czy nie wrócić do mojego właściwego zajęcia czyli kierowania partią" - mówił. Ustawa, o której mowa, została już publicznie zaprezentowana i znajduje się obecnie na etapie konsutlacji społecznych.

Czytaj też

Z pojawieniem się w rządzie wicepremiera ds. bezpieczeństwa - z tak silną pozycją jaką bezapelacyjnie ma Jarosław Kaczyński - wielu mundurowych wiązało daleko idące nadzieje. Czy mogą się czuć rozczarowani? Z jednej strony rząd przeprowadził przez proces legislacyjny m.in. kolejną ustawę modernizacyjną, uchwalono przepisy dotyczące OSP, a funkcjonariusze, w przeważającej większości, w ostatnich tygodniach otrzymali spore nagrody. Z drugiej nie do końca wiadomo jaki udział w tych i innych przedsięwzięciach miał sam wicepremier Kaczyński i można przypuszczać, że gdyby nie jego obecność w rządzie, projekty te i tak doczekałby się finału. Można też przyjąć tezę, że biorąc pod uwagę pozycję jaką ma Jarosław Kaczyński już "namaszczenie" projektu przez sam fakt przeprocedowania go w Komitecie Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, może ułatwiać mu dalszą drogę i rozmowy choćby w resorcie finansów. To jednak tylko przypuszczenia, bowiem wiedza o tym kiedy i czym dokładnie zajmuje się kierowany przez wicepremiera Kaczyńskiego Komitet jest dość trudna do zdobycia z uwagi na niejawny charakter prac tego gremium.

Czy pozostanie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, bez względu na przyczyny takiej decyzji, to dobra wiadomość dla mundurowych? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, a najtrafniejszą wydaje się być: ani dobra, ani zła. Zaangażowanie, przynajmniej to prezentowane publicznie, wicepremiera Kaczyńskiego w sprawy służb mundurowych nie było do tej pory przesadnie eksponowne i wydaje się, że wpływ na podejmowanie decyzji może on mieć nie będąc częścią rządu. Pozostanie na stanowisku wicepremiera przez szefa PiS może jednak nieść za sobą jeszcze jedną konsekwencję. Mowa o potencjalnej rekonstrukcji rządu, która miała w pewnym zakresie - jak można było nieoficjalnie usłyszeć od polityków PiS - dotknąć także resortów siłowych. Wydaje się, że do momentu, kiedy Kaczyński z rządu nie odejdzie, nie zajdą w nim też żadne poważniejsze zmiany. Z tymi, jeśli nadal brane są pod uwagę, rządzący zaczekają zapewne do momentu, kiedy prezes PiS dojdzie do wniosku, że żegna się z teką wicepremiera.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. podajnik

  Odejdzie, nie odejdzie, fakt że jest autorem sukcesu Polski ostatnich lat. A najlepszym dowodem na sukces i wyjście z cienia jest niestety ilość wrogów którzy sięuaktywnili.

 2. DA(łn)VIEN

  Wielki Dżaro ! Wielu Mateo! Wielka Polska,Wielką Polska armia! Silni w sojuszach! Silni w wysokich podatkach oraz inflacji i ratach kredytowych! Dobra zmiana! Razem damy rady bo zgoda buduje!

  1. witek74

   Podatki właśnie zostały dodatkowo obniżone.. żaden z krajów unii europejskiej ani o tym nie myśli.. inflację napędzają wysokie ceny energii i to na całym świecie..więc jeśli coś piszesz to z zastanowieniem.

  2. nico

   cos mi tu śmierdzi Nitrasem...

  3. Z prawej flanki

   @witek74 - Mamy się już śmiać?

 3. Antonioo

  " do rządu przyszedł by zrealizować konkretne zadania, a te są już na finiszu". To tak on nazywa niszczenie demokracji

  1. witek74

   Jakby ją zniszczył to byś już tu napewno nic nie mógł napisać..a jak ci te rządy nie odpowiadają to idź na wybory.. pozdrawiam

  2. nico

   W którym miejscu łamie demokrację? akurat popieram wykopanie na pysk lewackiego tvnu jak i onetu. Zapomniałeś że te kretyny które drą mordy o demokracji z jakże wielką radością spełniły wytyczne Brukseli i Berlina gdy chodziło o Acta... gdzie ten zły PiS był przeciw.. Kaczor modlił sie o głupia opozycję ale ci idioci przeginają. Czasem myslę że Jachira, Nitras,Kierwiński czy Dupka to krety PiSu w obozie niemiecko ruskiej oPOzycji

Reklama

Najnowsze