Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Handlarze narkotyków na celowniku europejskich służb

fot. europol.europa.eu
fot. europol.europa.eu

Dzięki pracy funkcjonariuszy z różnych państw europejskich, a przede wszystkim z Niemiec, oraz wsparciu Europolu udało się rozbić zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się szmuglowaniem dużych ilości narkotyków, w tym kokainy, amfetaminy oraz marihuany w Europie Zachodniej. Szacuje się, że zatrzymani przestępcy w ciągu dwóch lat mogli wprowadzić na rynek nawet 1.5 tony narkotyków.

Działania wymierzone w rozbitą, zorganizowaną grupę przestępczą zostały zapoczątkowane przez służby porządkowe niemieckiego landu Nadrenia Północna-Westfalia, w miejscowości Wuppertal, jeszcze w październiku 2016 r. Następnie, w toku rozpracowywania przestępców okazało się, że odpowiadają oni za przerzut znacznych ilości narkotyków w obrębie państw Europy Zachodniej oraz Północnej. Siatka działała w Holandii, Danii, Szwajcarii, Austrii, Szwecji oraz Włoszech. Przestępcy mieli skupiać się na nielegalnych transferach kokainy, amfetaminy oraz marihuany. Proceder przerzutu nielegalnych substancji miał odbywać się w specjalnie przystosowanych w tym celu skrytkach, umieszczonych w wypożyczanych samochodach.

Z racji międzynarodowego charakteru działań policyjnych, wsparcia śledczym udzielił Europol, pozwalając na wymianę informacji pomiędzy funkcjonariuszami oraz śledczymi z zainteresowanych krajów, a także organizując spotkania na szczeblu operacyjnym. Ostatecznie, w trakcie skoordynowanej akcji policji udało się zatrzymać podejrzanych w Danii, Szwecji oraz Niemczech. W działaniach w Niemczech oraz Danii zaangażowanych zostało w jednym czasie nawet 200 funkcjonariuszy. Przeszukali oni ponad 18 miejsc, mogących mieć bezpośredni związek z grupą przestępczą. Policji udało się zabezpieczyć majątek należący do podejrzanych oraz gotówkę.

Rozbicie grupy przyczyniło się również do zabezpieczenia nielegalnej plantacji marihuany, a także gotowych już przesyłek amfetaminy o wadze 50, 41 i 14 kg, które miały zapewne trafić na rynek narkotyków w Europie Zachodniej. Śledczy szacują, że w trakcie ponad dwuletniej aktywności przestępczej, obecnie rozbita grupa, mogła rozdystrybuować w Europie nawet 1.5 tony narkotyków w tym kokainy, amfetaminy oraz marihuany.

Należy przypomnieć, że również polscy funkcjonariusze na początku tego miesiąca pochwalili się rozbiciem międzynarodowej grupy zajmującej się przemytem oraz produkcją narkotyków. Wówczas zabezpieczono ponad 3 tony haszyszu, 517 kilogramów APAA, co było bezpośrednim efektem śledztwa prowadzonego przez policjantów CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Krajowej. Przy czym trzeba podkreślić, że policjanci z CBŚP podczas działań współpracowali bezpośrednio z amerykańską Drug Enforcement Administration (DEA) oraz pakistańską Pakistan Anti - Narcotics Force (ANF). 

Europol/CBŚP/jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze