Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Fot. prezydent.pl

Domy modułowe i drony, czyli co polski biznes może zaoferować ONZ?

”W Polsce mamy wspaniałe, innowacyjne firmy, które wytwarzają zaawansowane produkty bardzo potrzebne w udzielaniu pomocy humanitarnej, takie jak domy modułowe, drony oraz żywność terapeutyczną” - podkreślił Andrzej Duda podczas odbywających się w Warszawie Warszawskich Targów Humanitarnych 2019. Prezydent zaznaczył również, że współpraca biznesu z sektorem rządowym oraz organizacjami międzynarodowymi stwarza ogromne perspektywy i powinna być w przyszłości dalej rozwijana.

Warsaw Humanitarian Expo to pionierska w Europie Środkowo-Wschodniej inicjatywa, pozwalająca na zaprezentowanie oferty, która może być wykorzystana w działaniach humanitarnych i rozwojowych. Dla biznesu to szansa na wejście na globalny rynek dostaw na rzecz pomocy humanitarnej wart 18 mld USD w skali roku. Aktywność polskich firm na rynku projektów i zamówień systemu Narodów Zjednoczonych jest obecnie znikoma. Udział polskiego sektora prywatnego w realizacji projektów ONZ utrzymuje się na poziomie 0,01 proc. Daje to Polsce zaledwie 166 miejsce na 193 kraje członkowskie Organizacji.

"Przedstawiciele biznesu powinni jeszcze bardziej angażować się w pomoc humanitarną; współpraca biznesu z sektorem rządowym oraz organizacjami międzynarodowymi stwarza ogromne perspektywy i powinna być w przyszłości dalej rozwijana" - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Niestety często firmy działając w sektorach wyjątkowo ważnych dla niesienia pomocy jak logistyka, komunikacja czy ochrona żywności nie zdają sobie sprawy jak bardzo ich zaangażowanie może być i jest potrzebne.

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent przypomniał, że Polska jest zaangażowana w pomoc państwom sąsiednim, m.in. Ukrainie czy Białorusi. Jest także obecna na Bliskim Wschodzie, gdzie pomaga ludności cywilnej od samego początku syryjskiej wojny. "Jednocześnie wspieramy projekty humanitarne, mające na celu zapewnienie schronienia oraz miejsc noclegowych w krajach ościennych, do których zagrożona ludność syryjska migruje, takich jak: Liban, Jordania czy Turcja" - podkreślał Andrzej Duda.

Po opanowaniu sytuacji kryzysowej oraz zaspokojeniu podstawowych potrzeb, powinno następować wspieranie potencjału społecznego oraz gospodarczego tych wspólnot. Tylko takie działanie może utrwalać proces budowania samodzielności i niezależności państw i społeczeństw, będących beneficjentami pomocy humanitarnej, a w szerszej perspektywie czasowej, przeciwdziałać wybuchom kolejnych konfliktów i kryzysów.

Prezydent Andrzej Duda

Jak zaznaczył prezydent Duda, charakter kryzysów humanitarnych zmienia się i ewoluuje, a zagrożenia, z którymi świat zmuszony jest się zmierzyć stają się coraz bardziej złożone. Dlatego też działania Polski muszą "być nieustannie dostosowywane", gdyż tylko w ten sposób można udzielać pomocy w sposób efektywny, czyli taki, który "może doprowadzić do trwałej poprawy sytuacji ludności dotkniętej kryzysem".

Prezydent podkreślił, że celem organizacji Warszawskich Targów Humanitarnych 2019 było utworzenie forum do dyskusji na temat nowych form udzielania pomocy, rozwijania i udoskonalania już istniejących inicjatyw oraz wypracowywanie efektywniejszych sposobów komunikacji i współdziałania.

Wierzę, że tworząc płaszczyznę do wymiany doświadczeń i przemyśleń dla specjalistów z niemal całego świata możemy przyczynić się do dalszego rozwoju działalności humanitarnej tak, aby w przyszłości pomoc udzielana była szybciej, skuteczniej i tak, aby rzeczywiście trafiała do wszystkich, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących.

Prezydent Andrzej Duda

"Mając to na uwadze, pragnę podkreślić, jak ważne jest jeszcze większe zaangażowanie przedstawicieli biznesu w pomoc humanitarną i rozwojową" - dodał prezydent. Jak wspomniał wcześniej Polska przeznaczyła do tej pory ponad 2,5 mld złotych co roku na pomoc rozwojową.

InfoSecurity24.pl jest patronem medialnym Warsaw Humanitarian Expo 2019.

Reklama

Komentarze

    Reklama