Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [15.05-21.05]
Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.
Szpieg w areszcie
17 maja rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że na początku maja br. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 43-letniego mężczyznę pod zarzutem szpiegostwa. Jak wynika z materiałów zgromadzonych przez ABW, współpracował on ze służbami specjalnymi Rosji.
Służby ćwiczą
Między 17 a 21 maja 2021 r. trwa "ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-21 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim". Jego głównym celem jest "sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powierzanej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego".
Renegade/Sarex-21: jeden z epizodów zakłada uprowadzenia cywilnego statku powietrznego
Do WOT bez stopnia
Żołnierze, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową, skarżą się, że nie mogą zachować stopni oficerskich, które otrzymali w innych służbach mundurowych – informował Rzecznik Praw Obywatelskich 17 maja. Jak wskazuje Sztab Generalny WP, nie ma do tego podstawy prawnej. W związku z tym RPO zwrócił się z prośba do szefa MON o rozważenie zmiany obowiązujących przepisów. Czy resort obrony narodowej zdecyduje się na taki krok?
Idąc do WOT nie przeniesiesz stopnia oficerskiego z innych służb. W sprawie interweniuje RPO
Prezydent z wizytą
Karpacki Odział Straży Granicznej znakomicie wykonuje swoje zadania: strzeżenie granicy RP - podkreślił prezydent Andrzej Duda 17 maja. Jak mówił, obecność oddziału w Nowym Sączu to dla niego naturalny element strzeżenia bezpieczeństwa Polski. Prezydent wspominał też swój udział w protestach przeciwko likwidacji tego oddziału w 2013 roku. Oddział reaktywowano w 2016 roku.
Miotacze pieprzu dla policji
Komenda Główna Policji ruszyła pod koniec kwietnia z kolejnym postępowaniem na zakup ręcznych miotaczy pieprzu o poj. 75 ml. Czy tym razem formacji uda się udzielić niemałego, bo opiewającego na prawie 22 tys. sztuk, zamówienia? Złożone w postępowaniu poznaliśmy 17 maja.
Kto dostarczy policji prawie 22 tys. ręcznych miotaczy pieprzu?
Kto odpowiada za wyciek?
Posłowie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych zajęli się 18 maja sprawą wycieku danych osobowych ponad 20 tysięcy funkcjonariuszy służb mundurowych z baz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Informację na ten temat, w imieniu premiera, przedstawili Michał Dworczyk – szef KRPM, Maciej Wąsik – wiceszef MSWiA oraz Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – płk Konrad Korpowski. Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, za wyciek danych odpowiada pracownik RCB, który został już zwolniony z pracy w Centrum.
Do 5000 zł na niezbędne wyposażenie
Komendant Główny PSP rozpoczął 18 maja proces podpisywania umów z jednostkami OSP, w związku z przyznaniem dofinansowania ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla tych zaangażowanych w udzielanie pomocy w transporcie osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Jednostki OSP z dofinansowaniem ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
Przywileje, a nie zakazy
Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych to ustawa o przywilejach dla strażaków, a nie o zakazach - ocenił w czwartek, 20 maja w Sejmie wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, odnosząc się do wątpliwości niektórych posłów co do części zaproponowanych w projekcie przepisów.
Transfer do Polski
W czwartek, 20 maja do Polski sprowadzono 40-letniego Shaloma Liora A., szefa gangu, który "wyprał" 1,4 mld złotych dla kolumbijskich karteli narkotykowych. Mężczyzna został zatrzymany w październiku ub.r. w Amsterdamie na podstawie listu gończego. Do Polski był przewożony "przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa".
Do Polski sprowadzono szefa gangu, który wyprał 1,4 mld zł dla karteli narkotykowych