Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [15.05-21.05]

Fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki; Świętokrzyska Policja
Fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki; Świętokrzyska Policja

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.Szpieg w areszcie

17 maja rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że na początku maja br.  funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 43-letniego mężczyznę pod zarzutem szpiegostwa. Jak wynika z materiałów zgromadzonych przez ABW, współpracował on ze służbami specjalnymi Rosji.

Rosyjski szpieg w rękach ABWSłużby ćwiczą

Między 17 a 21 maja 2021 r. trwa "ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-21 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim". Jego głównym celem jest "sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powierzanej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego".

Renegade/Sarex-21: jeden z epizodów zakłada uprowadzenia cywilnego statku powietrznegoDo WOT bez stopnia

Żołnierze, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową, skarżą się, że nie mogą zachować stopni oficerskich, które otrzymali w innych służbach mundurowych – informował Rzecznik Praw Obywatelskich 17 maja. Jak wskazuje Sztab Generalny WP, nie ma do tego podstawy prawnej. W związku z tym RPO zwrócił się z prośba do szefa MON o rozważenie zmiany obowiązujących przepisów. Czy resort obrony narodowej zdecyduje się na taki krok?

Idąc do WOT nie przeniesiesz stopnia oficerskiego z innych służb. W sprawie interweniuje RPOPrezydent z wizytą

Karpacki Odział Straży Granicznej znakomicie wykonuje swoje zadania: strzeżenie granicy RP - podkreślił prezydent Andrzej Duda 17 maja. Jak mówił, obecność oddziału w Nowym Sączu to dla niego naturalny element strzeżenia bezpieczeństwa Polski. Prezydent wspominał też swój udział w protestach przeciwko likwidacji tego oddziału w 2013 roku. Oddział reaktywowano w 2016 roku. 

Andrzej Duda o siedzibie SG w Nowym Sączu: to naturalny element strzeżenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej PolskiejMiotacze pieprzu dla policji

Komenda Główna Policji ruszyła pod koniec kwietnia z kolejnym postępowaniem na zakup ręcznych miotaczy pieprzu o poj. 75 ml. Czy tym razem formacji uda się udzielić niemałego, bo opiewającego na prawie 22 tys. sztuk, zamówienia? Złożone w postępowaniu poznaliśmy 17 maja. 

Kto dostarczy policji prawie 22 tys. ręcznych miotaczy pieprzu?Kto odpowiada za wyciek?

Posłowie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych zajęli się 18 maja sprawą wycieku danych osobowych ponad 20 tysięcy funkcjonariuszy służb mundurowych z baz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Informację na ten temat, w imieniu premiera, przedstawili Michał Dworczyk  szef KRPM, Maciej Wąsik – wiceszef MSWiA oraz Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – płk Konrad Korpowski. Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, za wyciek danych odpowiada pracownik RCB, który został już zwolniony z pracy w Centrum.

Dyrektor RCB w Sejmie o wycieku danych funkcjonariuszy: ryzyko zaciągnięcia zobowiązania finansowego przez nieuprawnionego posiadacza jest minimalne, a wręcz zeroweDo 5000 zł na niezbędne wyposażenie

Komendant Główny PSP rozpoczął 18 maja proces podpisywania umów z jednostkami OSP, w związku z przyznaniem dofinansowania ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla tych zaangażowanych w udzielanie pomocy w transporcie osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Jednostki OSP z dofinansowaniem ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19Przywileje, a nie zakazy

Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych to ustawa o przywilejach dla strażaków, a nie o zakazach - ocenił w czwartek, 20 maja w Sejmie wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, odnosząc się do wątpliwości niektórych posłów co do części zaproponowanych w projekcie przepisów.

"To jest ustawa o przywilejach dla strażaków, nie o zakazach". Maciej Wąsik w Sejmie o ustawie dla OSPTransfer do Polski

W czwartek, 20 maja do Polski sprowadzono 40-letniego Shaloma Liora A., szefa gangu, który "wyprał" 1,4 mld złotych dla kolumbijskich karteli narkotykowych. Mężczyzna został zatrzymany w październiku ub.r. w Amsterdamie na podstawie listu gończego. Do Polski był przewożony "przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa".

Do Polski sprowadzono szefa gangu, który wyprał 1,4 mld zł dla karteli narkotykowychReklama

Komentarze

    Reklama