Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [13.02 - 19.02]

Fot. policja.pl; asp. Rafał Jackowski/Policja, Instagram; KP PSP w Hrubieszowie
Fot. policja.pl; asp. Rafał Jackowski/Policja, Instagram; KP PSP w Hrubieszowie

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.



Czarny jastrząb zamiast Sokoła 

15 lutego Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że w związku z planowanym remontem wykorzystywanego przez TOPR śmigłowca Sokół, służbę wspierała będzie załoga policyjnego śmigłowca Black Hawk. Jak wyjaśniał jednak naczelnik TOPR Jan Krzysztof, Black Hawk to duży silny śmigłowiec i ma swoje zalety, jednak do działań ratowniczych w górach bardziej nadają się mniejsze maszyny.

Policyjny Black Hawk na służbie w Tatrach



Program rozwoju niezbędny

Strażaccy związkowcy 15 lutego upublicznili treść listu wysłanego do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Piszą w nim, że "wnosząc o ustanowienie nowego programu rozwoju służb mundurowych jako związki zawodowe" są "wyrazicielem całego środowiska pożarniczego" i wychodzą naprzeciw jego oczekiwaniom. Mundurowi dodają też, że by "osiągnąć wyznaczane (...) cele, nie powinniśmy stawać w pół drogi", a "stały rozwój Państwowej Straży Pożarnej, którego kluczowym (...) elementem, jest racjonalny, wieloletni program rozwoju służb mundurowych, określający przemyślany plan działania oraz odpowiednie środki" jest niezbędny. 

"Nie powinniśmy stawać w pół drogi". Strażacy piszą do premiera w sprawie programu rozwoju



Mniej skarg na policję

Z danych jakie 16 lutego przekazała Komenda Główna Policji wynika, że w ostatnich latach znacznie spadła liczba skarg związanych z poniżającym czy niewłaściwym traktowaniem przez policjantów. W 2010 roku takich skarg wpływało 1306, a w 2020 roku zaledwie nieco ponad 500. O udostępnione przez KGP dane pytany był również wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Podkreślił on, że "polska policja jest profesjonalna i wykonuje swoją pracę", a sam jest "pełen uznania" dla tych funkcjonariuszy, którzy zabezpieczali ostatnie demonstracje. 

KGP: mniej skarg związanych z poniżającym czy niewłaściwym traktowaniem przez policjantów



O krok od mundurowych szczepień

"Być może już w przyszłym, a jeśli nie w przyszłym, to jeszcze następnym tygodniu będzie można rozpocząć ten proces szczepienia wszystkich służb - nie tylko policjantów, ale także strażników miejskich, strażaków, strażników granicznych" - poinformował 16 lutego wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Przyspieszenie wynika z faktu, że Polska - jak powiedział minister - otrzymała dostawy szczepionki AstryZeneca i to właśnie szczepionką tego producenta rząd zamierza zaszczepić funkcjonariuszy.

W przyszłym tygodniu ruszą szczepienia służb mundurowych? Wiceszef MSWiA: jeszcze dziś będziemy rozmawiać z komendantami



PSP wydała ponad pół miliarda 

Państwowa Straż Pożarna 17 lutego podsumowała wydatki modernizacyjne w 2020 roku. Z przekazanych informacji wynika, że formacji "udało się" wydać łącznie 522,1 mln złotych, które przeznaczono m.in. na sprzęt transportowy czy wyposażenie funkcjonariuszy. Teraz mundurowi czekają na program rozwoju, choć jak na razie nie wiadomo, kiedy mógłby nastąpić jego start.

PSP podsumowuje modernizacyjne wysiłki w 2020 roku. Ponad 250 mln na system uposażeń



Koniec batalii o emerytury dla mundurowych psów i koni

MSWiA 18 lutego zaprezentowało projekt zmian ustawowych, kompleksowo regulujący status psów i koni, które pełnią służbę w formacjach podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji. Projekt zakłada m.in., że mundurowe formacje pokryją koszty wyżywienia - albo w naturze, albo w formie ekwiwalentu - zwierząt.

Dożywotnie utrzymanie dla mundurowych zwierząt. Kamiński: Troska o ich los jest naszym obowiązkiem



Policyjny problem z wakatami

Wakaty to jedna ze spraw, która spędza sen z powiek kierownictwu polskiej policji. Nie ukrywał tego w niedawnej rozmowie z redakcją InfoSecurity24.pl szef formacji, gen. insp. Jarosław Szymczyk. Dziś wiemy - zgodnie z danymi udostępnionymi 18 lutego przez Biuro Prasowe Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego - że początek roku nie był pod względem bilansu kadrowego dla policji najszczęśliwszy. I choć od lat wiadomo, że to właśnie pierwszy kwartał jest momentem odejść ze służby, w tym roku pojawia się pytanie, czy odejścia nie zachwieją poważnie sytuacją wakatową w formacji i czy wpływ na mniejszą liczbę przejść na emeryturę będzie miał specjalny dodatek wprowadzony niedawno przez MSWiA.

Wakaty przed nagrodami. Stan kadrowy spędza sen z powiek polskiej policji



Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama